Toyota nagrodzona za prowadzenie wzorcowego parku leśnego

LeadPhoto  Toyota nagrodzona za prowadzenie wzorcowego parku leśnego
Toyota jest znana z licznych, często pionierskich projektów ekologicznych, na czele z wprowadzeniem na rynek hybryd, a ostatnio samochodu na wodorowe ogniwa paliwowe. Firma angażuje się jednak także w mniejsze projekty, które służą lokalnym społecznościom. Jednym z takich projektów jest uruchomiony ponad 20 lat temu projekt leśny, za który Toyota otrzyma w tym tygodniu nagrodę japońskiej Organizacji na rzecz Krajobrazu i Zielonej Infrastruktury Miejskiej (The Organization for Landscape and Urban Green Infrastructure).
Content

W 1992 roku Toyota rozpoczęła zalesianie 15-hektarowej działki należącej do firmy, tylko kilka kilometrów od swojej siedziby głównej w Toyota City, znany jako Las Toyoty. Las uprawiany jest zgodnie z modelem satoyama, opisującym japoński tradycyjny krajobraz wiejski. Model ten uwzględnia wymogi bioróżnorodności oraz zrównoważonej interakcji między ludźmi i naturą.
Las Toyoty został otwarty dla publiczności w 1997 roku. Od tamtej pory powiększył się do 45 hektarów. Obecnie teren ten tętni życiem, zamieszkuje go wiele gatunków roślin i dzikich zwierząt. Znajdują się w nim również rezerwaty rzadkich gatunków. Teren jest utrzymywany w taki sposób, aby podkreślić jego naturalną topografię i właściwości geograficzne.

W 2001 roku w parku leśnym uruchomiono praktyczne programy edukacyjne, które trwają do dziś. Dzieci z okolicznych szkół podstawowych poznają przyrodę po opieką przewodników. Co roku las odwiedza około 7000 dzieci, zaś łączna liczba odwiedzających przekroczyła 138 000.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że pod koniec lar 1990. Toyota pracowała w ramach swojego projektu leśnego nad wyhodowaniem gatunku drzew o nadzwyczajnym apetycie na smog, w tym nie tylko na dwutlenek węgla, ale także tlenek azotu i siarki. Potrzeba 20 naturalnych drzew, aby zutylizować spaliny z jednego samochodu, zaś eksperymentalne drzewa Toyoty wykazywały się skutecznością większą o 30%. Wygląda jednak na to, że eksperyment w końcu zarzucono.

Przedstawiciele Toyoty odbiorą nagrodę za projekt podczas ceremonii na Uniwersytecie Prefektury Aichi 1 października. W tym roku nagroda została przyznana po raz trzeci. Jej celem jest promowanie zaangażowania przedsiębiorstw w ochronę i kultywowanie środowiska naturalnego na terenach miejskich poprzez sadzenie drzew oraz tworzenie terenów zielonych. Organizacja na rzecz Krajobrazu i Zielonej Infrastruktury Miejskiej nagradza korporacje za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i bioróżnorodności, które w znaczący sposób przyczyniły się do aranżacji przyjaznych zielonych terenów służących lokalnym społecznościom.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!