Alkomat: wstydliwy prezent czy praktyczny gadżet?

LeadPhoto Alkomat: wstydliwy prezent czy praktyczny gadżet?
Alkohol wciąż jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Problem jest tym poważniejszy, że kierowcy często wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wolniejsza reakcja, zaburzona koordynacja ruchów i brak skupienia na drodze mogą prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń, a w wielu przypadkach wystarczyłoby przed rozpoczęciem podróży skorzystać z alkomatu i skontrolować stan trzeźwości.
Content

Nie każdy pijany kierowca ma problemy z alkoholem. Wielu z nich nieprawidłowo ocenia stan trzeźwości na podstawie dobrego samopoczucia. Sprawcami wypadków często są uczestnicy spotkań i imprez, którzy po spożyciu alkoholu wracają do domu lub następnego dnia jadą do pracy. Sprawdzenie trzeźwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego stanu umożliwiają alkomaty, które coraz częściej kojarzą się z odpowiedzialnym podejściem kierowców, a nie kontrolą policyjną i izbą wytrzeźwień.

Jaki alkomat wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Różnią się rodzajem wbudowanego sensora, dokładnością wskazań, zakresem pomiarowym, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami, ułatwiającymi korzystanie z urządzenia. Kluczowe znaczenie dla dokładności pomiaru ma właśnie rodzaj sensora i jego jakość.

Wybierając alkomat warto odpowiedzieć sobie na pytania: w jakim celu jest kupowany i w jaki sposób będzie wykorzystywany? Jeśli ma być to gadżet na imprezy podający jedynie przybliżony wynik, wystarczy podstawowy model z czujnikiem półprzewodnikowym. Jeśli jednak od wskazanego wyniku uzależniamy decyzję o prowadzeniu pojazdu, przyda nam się alkomat o większej precyzji i powtarzalności wyników z czujnikiem elektrochemicznym.

- W sprzedaży są również specjalistyczne urządzenia do masowej kontroli. Na przykład bezustnikowy alkomat przesiewowy AlcoForce Raptor AT7000 to urządzenie, które w bardzo szybki sposób określa obecność alkoholu w wydychanym powietrzu lub dowolnym otoczeniu. To rozwiązanie często stosowane podczas imprez masowych przez ochronę lub organizatorów - wyjaśnia Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów Spy Shop. Pomocnym narzędziem może być również wirtualny alkomat, który pozwala oszacować przybliżoną zawartość alkoholu we krwi na podstawie matematycznego algorytmu. Wystarczy podać wszystkie wymagane dane i wyliczone zostanie szacunkowe stężenie alkoholu. Należy jednak pamiętać, że podana na takiej stronie wartość jest jedynie orientacyjna.

Korzystając z alkomatu należy pamiętać o stosowaniu się do kilku podstawowych zasad, które pozwolą na uzyskanie wiarygodnych wyników testów:

• Wszystkie alkomaty wymagają okresowej kalibracji, czyli ponownego ustawienia danych wzorcowych zgodnie z zaleceniami producenta. Zaniedbywanie kalibracji może prowadzić do uszkodzenia sensora i konieczności jego wymiany na nowy.
• Nie należy korzystać z alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Bez względu na ilość, trzeba odczekać co najmniej 20 minut – resztki alkoholu znajdujące się w jamie ustnej mogą spowodować przekroczenie zakresu pomiarowego i trwałe uszkodzenie sensora.
• Należy unikać wdmuchiwania dymu papierosowego, który może uszkodzić alkomat - po wypaleniu papierosa powinniśmy również odczekać co najmniej kilkanaście minut przed wykonaniem pomiaru. Przed wykonaniem badania zalecane jest przepłukanie ust czystą wodą.

• Każdy pomiar wpływa na zużycie sensora – w związku z czym należy unikać wykonywania zbędnych pomiarów.
• Nie przechowuj alkomatu w samochodzie w okresie zimowym - badanie powinno być przeprowadzane w temperaturze pokojowej.
• Należy kontrolować stan baterii i używać tylko markowych baterii alkalicznych, które powinno się wymieniać jednocześnie.

Źródło: Spyshop.pl

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!