BMW stworzyło samochód z meteorytami w środku

LeadPhoto BMW stworzyło samochód z meteorytami w środku
Unikatowa wersja luksusowego samochodu sportowego z elementami obsługi z materiału meteorytowego, „kosmiczne” struktury powierzchni, podświetlane konstelacje gwiezdne na konsoli środkowej oraz elementy drukowane w 3D – BMW Individual to coś zupełnie nie z tej ziemi.
Content

Manufaktura BMW Individual
Od ponad 25 lat manufaktura BMW Individual w Garching, niedaleko Monachium, produkuje najwyższej jakości wyposażenie, niezwykłe modele specjalne i spektakularne unikaty – wszystkie w bardzo charakterystycznej stylistyce i dodatkowo wzbogacone najcenniejszymi materiałami na świecie. Teraz specjaliści od designu stworzyli nowy wymiar ekskluzywności. W BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky wybrane elementy obsługi mają aplikacje wykonane z materiałów meteorytowych. Fascynację nieskończonością wszechświata widać również w podświetlanych konstelacjach gwiezdnych na konsoli środkowej oraz w inspirowanej ciałami niebieskimi stylistyce powierzchni listew ozdobnych, oparć foteli, tarcz hamulcowych i akcesoriów zewnętrznych.

BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky zostało zaprezentowane na krótko przed nocą z 3 na 4 stycznia 2019 r., w której spodziewany jest wyjątkowo intensywny deszcz meteorytów. Noc „spadających gwiazd” rozpocznie się, gdy Ziemia na krótko przetnie orbitę asteroidy 2003 EH a jej fragmenty przenikną do atmosfery ziemskiej i spłoną. W rzadkich przypadkach mniejsze skały kosmiczne przenikają przez tarczę ochronną naszej planety i spadają na Ziemię jako meteoryty. Niektóre z tych pozaziemskich fragmentów można teraz znaleźć wewnątrz BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky.

Dzięki zastosowaniu materiałów dosłownie „nie z tej ziemi” manufaktura BMW Individual nadała samochodowi niepowtarzalną i oryginalną estetykę. Meteoryty zdobią cały panel konsoli środkowej, przycisk start/stop silnika V8, wybierak biegów 8-stopniowej skrzyni Steptronic oraz kontroler iDrive Touch, tworząc niespotykany efekt wizualny i dotykowy. Inkrustacje z meteorytów można znaleźć na listwach progowych z podświetlanym oznaczeniem modelu. Wszystko to sprawia, że BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky jest ucieleśnieniem bezprecedensowego luksusu i ekskluzywności.

Miejsce narodzin unikalnych okazów
Manufaktura BMW Individual od początku specjalizuje się w produkcji unikatów, które są wyrazem osobistego stylu kierowców BMW. Jej misją jest urzeczywistnienie indywidualnych życzeń klientów. Indywidualne rozwiązania opracowywane przez specjalistów BMW Individual we współpracy z klientem sięgają od wyjątkowych lakierów karoserii poprzez niecodzienne materiały wykończenia wnętrza aż po specjalne wyposażenie, akcesoria, wzory szwów, grawerunki i inkrustacje. 

W poszukiwaniu nowych możliwości twórczych, nowych zestawień materiałów i nowych technik obróbki BMW Individual często współpracuje ze słynnymi projektantami i znanymi producentami towarów luksusowych z innych branż. Wkład artystów i naukowców pomaga zdobywać wiedzę potrzebną do opracowywania nowych produktów i ekskluzywnych, unikatowych modeli. Podczas tworzenia BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky projektanci BMW Individual zwrócili się do naukowców z Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka, który również ma siedzibę w Garching.

Powierzchnie ze wzorem w kształcie figur Widmanstättena
Wzornictwo wielu elementów wewnętrznych i zewnętrznych zainspirowane jest strukturą, która w przyrodzie występuje wyłącznie na obiektach pozaziemskich: charakterystycznymi dla powierzchni meteorytów figurami Widmanstättena. Ściśle geometryczna struktura z prostymi liniami ma wygląd przypominający kryształy lodu i ujawnia się na niektórych rodzajach żelaznych meteorytów dopiero wtedy, gdy są one polerowane lub wchodzą w kontakt ze związkami kwasowymi. Struktura ta powstaje na skutek ochłodzenia stopu metalu w niezwykle powolnym procesie, który nie może być odtworzony na Ziemi, co czyni go niepowtarzalnym znakiem rozpoznawczym materiału pozaziemskiego. Ten unikalny wzór został po raz pierwszy zaobserwowany na początku XIX wieku przez szereg osób, w tym przez austriackiego naukowca Aloisa von Becka Widmanstättena, od którego pochodzi jego nazwa. 

Struktura widoczna w ręcznie zszywanych podsufitkach i na listwach ozdobnych konsoli środkowej została również wyfrezowana na tarczach hamulcowych BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky. Charakterystyczny wzór meteorytu można znaleźć również na lusterkach zewnętrznych, splitterach bocznych wlotów powietrza na froncie samochodu, grillu atrapy chłodnicy i obramowaniach skrzeli na przednich błotnikach. Wszystkie te elementy zewnętrzne zostały opracowane specjalnie dla BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky i wyprodukowane indywidualnie w procesie druku 3D.

Ultralekkie zaciski hamulcowe o bionicznej konstrukcji wykonane metodą druku 3D
Do produkcji zacisków hamulcowych stosuje się innowacyjny proces produkcji addytywnej. Tutaj techniki druku 3D wynoszą inteligentną, lekką konstrukcję na nowy poziom. Zamontowane w BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky aluminiowe zaciski hamulcowe o bionicznej konstrukcji zostały opracowane przez BMW Motorsport i są nawet o 30 procent lżejsze od elementów produkowanych metodami konwencjonalnymi. Znaczne zmniejszenie masy nieresorowanej powoduje odczuwalną poprawę dynamiki i komfortu jazdy.

Do opracowania i produkcji pionierskich hamulców o bionicznej konstrukcji BMW Group wykorzystała zarówno swoją wiedzę z zakresu sportów motorowych, jak i doświadczenie w zakresie druku 3D komponentów aluminiowych. Przy tworzeniu zacisków hamulcowych udało się zredukować ich masę do minimum niezbędnego do spełnienia wymagań technicznych, co oznacza, że użyty został tylko materiał potrzebny do pracy hamulców. Powstała w ten sposób forma, której konstrukcja naśladuje budowę kości i może być produkowana wyłącznie metodą addytywną, a nie konwencjonalnymi technikami odlewania. Co więcej, w strukturę zacisków hamulcowych udało się zintegrować kanały płynu hamulcowego. Również w tym przypadku kluczem do stworzenia tej integralnej konstrukcji, która przynosi dodatkowe korzyści w zakresie montażu i sztywności lekkiego układu hamulcowego, było wytwarzanie addytywne. 

Innowacje dla indywidualności: trójkolorowa tapicerka skórzana i podświetlane diodami LED konstelacje gwiazd na konsoli środkowej
Trójkolorowa skóra BMW Individual Merino o delikatnej fakturze oraz połączenie kolorów: białego opalu, granatu nocy i srebrnego to kolejny debiut w stylistyce wnętrza. Figury Widmanstättena – cecha charakterystyczna wnętrza BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky – została powtórzona we wzorze szwów środkowej części foteli.

Kolejną atrakcją są podłokietniki konsoli środkowej, których wyjątkowe wzornictwo zainspirowane jest migoczącym nocnym niebem. Ich powierzchnię podświetlają diody LED, tworząc efekt gwiaździstego nieba wewnątrz, a tym samym bardzo nastrojową atmosferę. Stylowy charakter wnętrza dopełniają dywaniki o długim runie w kolorze granatu nocy.

Specjalny lakier BMW Individual precyzyjnie łączy w sobie dwa odcienie, aby uzyskać wyrazisty efekt. Kolor bazowy karoserii to niemetalizowany kolor czarny. Następnie naniesiono drugą warstwę w metalizowanym kolorze niebieskim San Marino z efektem cieniowania od dolnej krawędzi karoserii aż po górną krawędź nadkoli. Na koniec nałożono trzy warstwy lakieru bezbarwnego o różnej wielkości cząsteczek pigmentu, aby nadać lakierowi niezwykły efekt głębi.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!