Futurystyczny crossover Gripz Concept od Nissana na IAA 2015

LeadPhoto Futurystyczny crossover Gripz Concept od Nissana na IAA 2015
Nissan, pionier segmentu crossoverów, przedstawia nowy pojazd koncepcyjny, wyznaczający innowacyjną ścieżkę ku przyszłości marki. Zaprojektowany w Europie oraz Japonii Nissan Gripz Concept łączy w sobie praktyczność kompaktowego crossovera z emocjami oraz osiągami typowymi dla pojazdów sportowych.
Content

Nissan Gripz Concept wyznacza nowy kierunek koncepcji crossovera, będąc jednocześnie zapowiedzią stylistyki przyszłych modeli marki. Gripz ma podwójną osobowość: idealnie sprawdza się w codziennych dojazdach do pracy i podczas wypraw w poszukiwaniu weekendowych przygód.

Chociaż wymiarami Nissan Gripz Concept jest zbliżony do kompaktowego crossovera, to sylwetką przypomina raczej pojazd sportowy o wyższym prześwicie, pozwalającym na jazdę w trudniejszym terenie.

 Całość jest pewnego rodzaju hołdem dla pierwszego „crossovera" marki - święcącego triumfy w Rajdzie Safari legendarnego Nissana 240Z. W latach 70‑tych XX wieku ten typowo sportowy pojazd wykorzystywał doświadczenia Nissana w konstrukcji modeli z napędem 4x4, radząc sobie w trudnej rywalizacji podczas rajdu Baja Peninsula, na otwartych płaskowyżach Kenii, Ugandy oraz obecnej Tanzanii. 240Z charakteryzował się zwiększonym prześwitem, wzmocnionym zawieszeniem oraz matowym, czarnym wykończeniem maski i pokrywy bagażnika, które kontrastowało z czerwono-pomarańczową barwą reszty nadwozia.

Nissan 240Z udowadniał, że samochód sportowy wcale nie musi być przyklejony do drogi, by zapewniać ogromną radość z jazdy. Nissan Gripz Concept jest doskonałym przykładem takiego samego podejścia - wykorzystuje bowiem doświadczenia zdobyte w segmencie crossoverów, pojazdów 4x4 oraz samochodów sportowych i dostosowuje je do współczesnych wymagań związanych z zastosowaniem dopracowanych, elektrycznych układów napędowych nowej generacji.

Nissan Gripz Concept został wyposażony w hybrydowy napęd „Pure Drive e-Power", bazujący na technologii stosowanej w samochodach elektrycznych. Zastosowany w nim oszczędny silnik benzynowy zasila elektryczną jednostkę znaną z Nissana LEAF.

Całość sterowana jest za pomocą zaawansowanych systemów opracowanych przez Nissana w oparciu o długoletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy nad samochodami elektrycznymi. Taka konfiguracja umożliwia szybkie, płynne i jednostajne przyspieszanie w niemal całkowitej ciszy, zapewniając jednocześnie niezwykle niskie zużycie paliwa. Dzięki temu jazda Nissanem Gripz Concept dostarcza wyjątkowych emocji, a przy tym jest komfortowa, cicha i wyjątkowo ekonomiczna.

Nissan Gripz Concept jest raczej próbką możliwości stylistycznych, niż następcą produkowanego obecnie modelu, aczkolwiek niektóre z jego rozwiązań są typowe dla nowego, stosowanego przez Nissana motywu estetycznego nazwanego „emocjonalną geometrią".

Koncepcyjny crossover wykorzystuje cztery kluczowe elementy stylistyczne zaprezentowane w Europie po raz pierwszy w Nissanie Sway - jednej z gwiazd tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie. Podobnie jak Sway, Gripz również ma kratę wlotu powietrza z motywem litery V, przednie i tylne lampy w kształcie bumerangu, dach sprawiający wrażenie unoszącego się powietrzu oraz pochylony tylny słupek.

Nadwozie Nissana Gripz Concept jest wspólnym dziełem europejskiego biura projektowego Nissana z siedzibą w Londynie oraz Globalnego Centrum Projektowego w Japonii. Motywem przewodnim definiującym sylwetkę modelu jest „emocjonalna geometria", w której silne kontrasty podkreślone są przez dynamiczne, pełne napięcia powierzchnie ograniczone wyraźnie zarysowanymi krawędziami.

Inspirowany typową dla rowerów wyczynowych zaawansowaną techniczną prostotą - czyli dwiema pozornie przeciwstawnymi wartościami - koncepcyjny model jest zbudowany na karbonowej ramie, do której przymocowano przypominające opancerzenie, wyraziste panele zewnętrzne.

Charakteru całości nadają widoczne elementy z włókna węglowego, które uwydatniają nawiązującą do bumerangu krawędź poszycia przednich drzwi. Gripz wyposażony jest w czworo drzwi - przednie, otwierające się na zewnątrz i ku górze, charakteryzują się głębokimi przetłoczeniami i wznoszącą się ku tyłowi krawędzią okien. Tuż za nimi umieszczono niewielkie, otwierające się przeciwnie do kierunku jazdy drzwi tylne. Zrezygnowano ze słupka B, dzięki czemu dostęp do wnętrza w układzie 2+2 jest bardzo wygodny.

Przód jest zdominowany przez typowy dla marki Nissan, dający wrażenie ruchu grill w kształcie litery V. Został on umieszczony nisko, zaś po jego bokach osadzono prostokątne reflektory świateł mijania i drogowych.

W lampach zabudowano również zwrócone w kierunku jazdy kamery, które nagrywają całą pokonywaną trasę, podobnie jak montowane na kasku kamery używane przez rowerzystów. Dzięki umożliwiającemu transmisję na żywo łączu znajomi kierowcy ze wszystkich zakątków świata mogą razem z nim i w czasie rzeczywistym przeżywać te same przygody, oglądając obraz na komputerze, tablecie lub smartfonie.

Światła do jazdy dziennej w kształcie bumerangu umieszczono tuż nad reflektorami, na górnej krawędzi błotników. Oddzielają one matowo-czarną maskę od czerwono-pomarańczowych pozostałych elementów nadwozia. Panele te zwężają się ku tyłowi, płynnie przechodząc w tylne lampy, które podobnie jak zamontowane z przodu światła do jazdy dziennej mają kształt bumerangu, a dodatkowo zachodzą daleko na boczną płaszczyznę tylnych błotników.

3-ramienne, 22-calowe koła również są inspirowane wyczynowymi rowerami - lekkie i wytrzymałe, ze stosunkowo wąskimi, wysokociśnieniowymi oponami zaprojektowanymi specjalnie dla potrzeb tego modelu przez firmę Bridgestone. Biało-czerwone elementy graficzne widoczne na bokach nadwozia powtórzono także na kole kierownicy.

Nadwozie samochodu zostało zaprojektowane w Europie, natomiast za wnętrze odpowiedzialny był zespół specjalistów z Japonii. Podobnie jak w przypadku stylistyki zewnętrznej, kluczową cechą wnętrza jest funkcjonalna prostota. Tutaj również wykorzystano połączenie matowej czerni z kolorem czerwono-pomarańczowym. Wnętrze jest wyraźnie inspirowane klimatem kolarskiego wyścigu Tour de France - nieosłonięte wzmocnienia rurowe, głębokie, kubełkowe fotele oraz wielowarstwowe komponenty nawiązują do estetyki nadwozia.

Fotele oraz konsola środkowa wykorzystują rowerowe wzornictwo - podobnie jak uchwyty drzwi, których kształt przywodzi na myśl siodełka wyścigowego roweru. Trójramienna kierownica przypomina natomiast obręcz koła rowerowego - widoczne są na niej nawet takie detale, jak specjalna grafika skopiowana z felg.

Podobnie jak koncepcyjny Nissan Sway oraz najnowsze modele produkcyjne, Gripz Concept został wyposażony w zestaw wskaźników w kształcie „szybującego skrzydła". Jego delikatna elegancja łączy w sobie wytrzymałość i prostotę oraz stanowi idealne odzwierciedlenie idei przewodniej całego samochodu.

Movie
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!