Grafenowa metoda pozyskiwania wodoru

LeadPhoto Grafenowa metoda pozyskiwania wodoru
Według magazynu „Nature” możliwe jest pozyskiwanie wodoru bezpośrednio z powietrza dzięki zastosowaniu grafenu.
Content

Grafen to substancja o grubości jednego atomu i niezwykłych właściwościach. Od momentu pierwszego wytworzenia w 2004 roku naukowcy znaleźli wiele cennych zastosowań, które w niedalekiej zapewne przyszłości odmienią różne gałęzie przemysłu, w tym techniki użytkowej, energetyki i motoryzacji.

Wiadomo już, że zyskają na tym samochody elektryczne, gdyż zastosowanie grafenu zwiększy wydajność akumulatorów. Jak podaje magazyn „Nature”, materiał ten można wykorzystywać także do pozyskiwania wodoru z powietrza, przy użyciu energii elektrycznej. Byłoby to najczystsze jak dotąd źródło wodoru do napędzania samochodów FCV. Energię potrzebną do tego procesu można pozyskiwać z baterii słonecznych. Już teraz instalacje do produkcji wodoru często są połączone z elektrowniami słonecznymi, gdyż pozwalają zaabsorbować nadmiar energii wytwarzanej podczas słonecznych dni.

Badania nad grafenowym pozyskiwaniem wodoru prowadzą naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze. Ten sam zespół pracuje nad zwiększeniem wydajności ogniw paliwowych dzięki membranom z grafenu, które wydajniej przepuszczają atomy wodoru niż membrany z polimeru czy inne elektrolity.

Źródła:

http://www.greencarreports.com/news/1096080_graphene-may-double-solar-cell-power-harvest-hydrogen-from-air

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafen

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_paliwowe

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!