Johan Kristoffersson triumfuje w WRX

LeadPhoto Johan Kristoffersson triumfuje w WRX
Szwedzki kierowca odniósł kolejne zwycięstwo za kierownicą Volkswagena Polo R Supercar podczas dziesiątej z dwunastu rund tego sezonu i wyprzedził kolegę z drużyny – Pettera Solberga. Kristoffersson zgromadził w klasyfikacji mistrzostw 281 punktów i o 77 oczek wyprzedza drugiego zawodnika – Mattiasa Ekströma.
Content

Dwa tytuły w osiem dni 
Kristoffersson nie może przestać świętować. Zaledwie osiem dni przed zdobyciem drugiego tytułu mistrza WRX, za kierownicą Volkswagena Golfa GTI TCR wywalczył tytuł mistrza wyścigowej serii TCR Scandinavia. Po sukcesie w Austin Kristoffersson może delektować się imponującym sezonem pełnym rekordów. 29-latek wygrał dziewięć rund, poprawiając swój poprzedni rekord siedmiu zwycięstw, który ustanowił w ubiegłym sezonie. Kristoffersson był najszybszym kierowcą w 18 kwalifikacjach – tutaj też pobił swój rekord z ostatniego sezonu, kiedy zwyciężał 16 razy. Szwed zdobywał średnio 28,1 punktu podczas wyścigowego weekendu – na maksymalnie 30 punktów, które są do zdobycia w każdej rundzie. 

Kristoffersson odziedziczył pasję do sportów motorowych, a w szczególności do rallycrossu po tacie. Jego ojciec – Tommy – brał udział w Rallycrossowych Mistrzostwach Europy w latach 80-tych i 90-tych, zajmując trzecie miejsce w 1993 roku, kiedy Johan miał zaledwie cztery lata. Dziś Tommy Kristoffersson jest jednym z najbliższych powierników syna. 59-latek obserwuje każde zmagania Johana na zawodach rallycrossowych. Prowadzi również własny zespół Kristoffersson Motorsport, z którym wszechstronnie utalentowany Johan Kristoffersson zdobywał tytuły w Skandynawskim Pucharze Porsche Carrera, Skandynawskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (STCC) i następcy tej serii – TCR Scandinavia. 

Po triumfie w USA, już 13 i 14 października przed PSRX Volkswagen Team Sweden stoi kolejne wyzwanie. Kristoffersson i Solberg wrócą do walki o tytuł mistrzowski w kategorii zespołów podczas jedenastej rundy sezonu, która odbędzie się w Estering w okolicach Hamburga. Posiadacze tytułu zespołowego mistrza świata z 2017 roku mają 79 punktów przewagi nad drużyną EKS Audi Sport, a w każdej rundzie jest do zdobycia maksymalnie 56 punktów. Solberg nadal walczy o miejsce na podium w mistrzostwach kierowców. 43-latek jest na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej i traci zaledwie dwa punkty do drugiego miejsca. 

Dane i osiągnięcia Johana Kristofferssona 

Data/miejsce urodzenia
 
6 grudnia 1988 roku / Arvika (Szwecja) 

Sukcesy zawodowe
2017 i 2018: 1. miejsce w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata WRX 
2018: pierwsze miejsce w serii TCR Scandinavia 
2015, 2013 i 2012: pierwsze miejsce w Porsche Carrera Cup Scandinavia 
2012: 1. miejsce w Skandynawskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych 
2012: pierwsze miejsce w Superstars International Series 

Statystyki WRX 
Starty: 51 
Zwycięstwa: 18 
Miejsca na podium: 27 
Udział w finale: 38 
Wygrane kwalifikacje: 52 
Wyścigi łącznie (kwalifikacje, półfinały, finały): 298 
Suma punktów w mistrzostwach kierowców: 1.104 
Średnia zdobytych punktów w wyścigu (maks. 30): 21,6 
Pierwszy wyścig: 6 lipca 2014 roku (World RX of Sweden) 
Pierwsza wygrana: 26 kwietnia 2015 roku (World RX of Portugal) 

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!