1. Należy pamiętać o odpowiednich uprawnieniach. Bycie posiadaczem prawa jazdy kategorii B nie wystarczy, by holować każdą przyczepę. Kierowca legitymujący się kategorią B prawa jazdy może podróżować z przyczepą, której masa całkowita przekracza 750 kg, jeżeli masa całkowita przyczepy nie przekracza masy pojazdu i jednocześnie masa całkowita pojazdu i przyczepy nie wynosi więcej niż 3,5 tony.
2. Warto zwrócić uwagę na stan techniczny i stan ogumienia przyczepy oraz równomiernie ułożenie bagaży.
3. Aby odpoczynek przebiegał bez zakłóceń, należy odpowiednio przygotować samochód. Montaż haka łączącego samochód z przyczepą kampingową warto zlecić sprawdzonemu serwisowi. Samochód powinno się również wyposażyć w dodatkowe lusterka zewnętrzne na specjalnych wysięgnikach, szczególnie przydatne podczas manewru wyprzedzania.
4. Jazda z przyczepą wymaga sporych umiejętności. Odpowiednio szerokie pokonywanie zakrętu z rozsądną prędkością daje gwarancje bezpiecznego wykonania manewru. Zbyt duża prędkość może w tym przypadku spowodować przewrócenie przyczepy, a zbyt mały kąt, spowoduje ścięcie zakrętu przez przyczepę i np. uderzenie w wysoki krawężnik. Pamiętajmy również, że manewr wyprzedzania z przyczepą wymaga miejsca i czasu. Można się na niego zdecydować tylko wtedy, gdy mamy ich wystarczającą ilość.
Należy również unikać gwałtownych hamowań i przyspieszeń, aby ograniczyć ryzyko niestabilnego toru jazdy przyczepy. Natomiast w przypadku silnych podmuchów wiatru, przyczepa może zacząć się kołysać. W takiej sytuacji najlepiej jest zdecydowanie zahamować, by doprowadzić do stabilizacji toru jazdy.
I na zakończenie, nie warto ignorować całkowitego zakazu przewożenia osób w przyczepie podczas jazdy.