Mimo spadku Audi nadal ma nadzieje na podium

LeadPhoto Mimo spadku Audi nadal ma nadzieje na podium
Podczas swego pierwszego występu w teamie EKS Audi Sport w serii Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA, Andreas Bakkerud stanął na podium. W inaugurującym sezon wyścigu rozegranym w weekend w Barcelonie, Norweg zajął trzecie miejsce. Jego kolega z zespołu, Mattias Ekstrom, po nałożeniu na niego kary sportowej sklasyfikowany został na miejscu szóstym.
Content

Team EKS Audi Sport świetnie urządził mi ten weekend – powiedział Bakkerud tuż po swym pięćdziesiątym wyścigu w serii Mistrzostw Świata w Rallycrossie – World RX. Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy, mimo, że w Barcelonie nie pokazałem wszystkich moich możliwości. Zdecydowanie stać mnie na więcej. Cieszę się z trzeciego miejsca, choć oczywiście pozostaje pewien niesmak związany z pozbawieniem Mattiasa Ekströma zwycięstwa. Nie zmienia to jednak faktu, że cały team EKS Audi Sport może ten występ zaliczyć do bardzo udanych. W końcu oba nasze samochody zakwalifikowały się do finału. 

Niefortunny spadek
Mattias Ekström, na oczach 30 tysięcy widzów, siedząc za sterami debiutującej w tej serii, drugiej generacji Audi S1 EKS RX quattro, minął linię mety jako pierwszy, minimalnie wyprzedzając obrońcę tytułu Johana Kristofferssona w Volkswagenie. Niestety Szwed pozbawiony został swego trzeciego (po latach 2016 i 2017) zwycięstwa na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Wieczorem po wyścigu, Ekström został zdegradowany z miejsca pierwszego na szóste. Powodem degradacji było rzekome uderzenie w Volkswagena Pettera Solberga podczas dojazdu do pierwszego zakrętu.
Nie mogę się zgodzić z tą decyzją, ale respektuję opinię sędziów – powiedział Ekström. Jest mi bardzo przykro zwłaszcza z tego powodu, że cały zespół ciężko pracował przez całą zimę, a ja nie osiągnąłem założonego rezultatu. Mimo wszystko ten weekend był bardzo ekscytujący. W deszczową sobotę poszło nam bardzo dobrze, choć start nie był idealny. W niedzielę, już na suchej nawierzchni, z początku również musieliśmy trochę powalczyć podczas startu, ale w półfinale i w finale wszystko już było tak, jak miało być. Cała ta sytuacja sprawia, że nasze nadzieje i szanse na kolejne zwycięstwa są cały czas żywe.

Dwa dni wyścigów w Hiszpanii przyniosły skrajne warunki pogodowe: podczas gdy sobota stała pod znakiem deszczu i błota, niedziela zaskoczyła bezchmurnym niebem i pełnym słońcem.

World RX sezon 2018 – runda 1, Barcelona: wyniki finałowe
1. Johan Kristoffersson (S) Volkswagen: 4 min. 36,568 sek.
2. Sébastien Loeb (F) Peugeot: + 1,215 sek.
3. Andreas Bakkerud (N) Audi: + 2,389 sek.
4. Niclas Grönholm (FIN) Hyundai: + 7,099 sek.
5. Petter Solberg (N) Volkswagen: + 11,264 sek.
6. Mattias Ekström (S) Audi: 4 m. 36,039 sek. (degradacja)

Klasyfikacja kierowców FIA World RX 2018 (wyniki po 1 z 12 rund)
1. Johan Kristoffersson (S) Volkswagen: 27 punktów
2. Petter Solberg (N) Volkswagen: 24 punkty
3. Andreas Bakkerud (N) Audi: 20 punktów
4. Mattias Ekström (S) Audi: 19 punktów
5. Niclas Grönholm (FIN) Hyundai: 18 punktów
6. Timmy Hansen (S) Peugeot: 16 punktów

Klasyfikacja zespołowa FIA World RX 2018 (wyniki po 1 z 12 rund)
1. PSRX Volkswagen Sweden: 51 punktów
2. EKS Audi Sport: 39 punktów
3. Team Peugeot Total: 30 punktów

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!