Mobilność zrównoważona w konkursie ECO-MIASTO

LeadPhoto Mobilność zrównoważona w konkursie ECO-MIASTO
Jak miasta dbają o rozwój systemu ekologicznej komunikacji miejskiej? Czy popularyzują i tworzą infrastrukturę dla samochodów elektrycznych? Czy tworzą strefy tempo 30? Czy korzystają z nowoczesnych systemów regulujących płynność ruchu w czasie rzeczywistym? Czy tworzą parkingi „Parkuj i Jedź” (P+R)? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą samorządy miast, które wezmą udział w piątej edycji konkursu ECO-MIASTO w kategorii mobilność zrównoważona.
Content

W zeszłym roku laureatami w tej kategorii zostały Wrocław i Ostrów Wielkopolski. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

ECO-MIASTO to jeden z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Celem projektu jest promowanie wymiany doświadczeń miedzy miastami oraz nagradzanie tych miast, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. 

Na projekt ECO-MIASTO składają się konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz, od tego roku, ogólnopolska konferencja, która odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2017 roku.

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska coraz częściej odczuwamy na co dzień. Wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza w wielu miastach Polski i Europy są tego najlepszym przykładem. Dzięki projektom takim jak ECO-MIASTO pokazujemy, że działania w ramach zrównoważonego rozwoju mogą przynosić wymierne korzyści i poprawiać jakość życia mieszkańców. Pokazujemy też, że polskie ośrodki miejskie mogą stać się przykładem dla innych w kwestii wdrażania dobrych praktyk. Szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach będzie okazją, aby omawiać te niezwykle ważne dla naszej przyszłości tematy w skali globalnej – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Konkurs ECO-MIASTO 

W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział prawie sto miast. Organizatorzy otrzymali w sumie 169 formularzy zgłoszeniowych. 34 miasta zostały nagrodzone lub wyróżnione. W tym roku konkurs ECO-MIASTO rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 16 października 2017 r. Samorządy będą mogły zgłaszać projekty w sześciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne oraz zieleń a powietrze. 

W każdej kategorii przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. 

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej eco-miasto.pl. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie będzie częścią listopadowej konferencji ECO-MIASTO. Przyznawane są one przez partnerów projektu w poszczególnych kategoriach, przykładowo miasta nagrodzone w kategorii mobilność zrównoważona otrzymają samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca. 

Dlaczego warto wziąć udział 

Miasta uczestniczące w konkursie ECO-MIASTO zyskują przede wszystkim możliwość promowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Niesie to za sobą korzyści wizerunkowe zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Równie istotne jest to, że ECO-MIASTO jest okazją do wymiany doświadczeń między władzami miast, co może zaowocować naśladowaniem dobrych praktyk.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.eco-miasto.pl oraz w portalach Facebook i Twitter.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!