Naukowcy pracują nad lepszym paliwem

LeadPhoto Naukowcy pracują nad lepszym paliwem
Mazda Motor Corporation ogłosiła realizację wspólnego projektu badawczego z Saudi Aramco, należącą do Królestwa Arabii Saudyjskiej państwową spółką, zajmującą się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej oraz Japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Badań Przemysłowych i Technologii (AIST). Celem wspólnego projektu jest poprawa efektywności silników spalinowych i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Prace badawcze prowadzone są równolegle nad niskowęglowym paliwem oraz silnikami, które będą napędzane tym rodzajem paliwa.
Content

Praca nad nowym paliwem
Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii w 2035 roku aż 84% samochodów na świecie będzie nadal napędzanych silnikami spalinowymi. W ramach wspólnego projektu badawczego trzy instytucje zbadają efektywną redukcję dwutlenku węgla i technologię z perspektywy „od wydobycia do zużycia”, biorąc pod uwagę każdy etap cyklu paliwowego, od etapu wydobycia z szybu naftowego do jazdy samochodem na co dzień. Projekt współpracy przewiduje, że Saudi Aramco skupi się opracowaniu paliwa, które dzięki procesowi oczyszczania będzie charakteryzować się niższą emisją dwutlenku węgla, a Mazda i AIST skoncentrują swoją uwagę na badaniach i rozwoju wysokowydajnego silnika, który będzie napędzany tym paliwem. 

Ta inicjatywa to kolejna forma wieloaspektowego zaangażowania Mazdy w prace nad ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Wspólny projekt badawczy jest zgodny z założeniami programu „Sustainable Zoom-Zoom 2030”, który jest wizją rozwoju technologicznego Mazdy, ogłoszoną w sierpniu 2017 roku.

 

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!