Opel GT Concept: tak będą wyglądały samochody sportowe w przyszłości

LeadPhoto Opel GT Concept: tak będą wyglądały samochody sportowe w przyszłości
Emocjonująca koncepcja: oszałamiające i purystyczne wzornictwo Słynni poprzednicy: kontynuacja tradycji modeli Opel GT i Monza Concept Prawdziwie sportowy samochód: silnik umieszczony z przodu za przednią osią, sekwencyjna skrzynia biegów i napęd na tylne koła Bez przycisków: obsługa tylko przez panel dotykowy i sterowanie głosowe Sztuczna inteligencja: samouczący się system HMI rozpoznaje preferencje kierowcy
Content

Rüsselsheim. Zarówno nadwozie, jak i wnętrze tego samochodu marzeń prezentują się imponująco: Opel GT Concept to propozycja tego, jak w przyszłości mógłby wyglądać popularny samochód sportowy — minimalistyczny, a jednocześnie oszałamiający. Pełnokrwisty sportowy pojazd z silnikiem umieszczonym za przednią osią i napędem na tylne koła jest bezpośrednim następcą modeli Opel GT i Monza Concept oraz nową interpretacją koncepcji stylistycznej firmy Opel. W awangardowej, a jednocześnie oszczędnej sylwetce samochodu zrezygnowano ze wszystkiego, co mogłoby zakłócać czystą formę. GT Concept nie ma zewnętrznych klamek ani bocznych lusterek. Pod niezwykłym nadwoziem projektanci firmy Opel stworzyli wnętrze, w którym typowe akcenty sportowego coupé łączą się z futurystycznymi rozwiązaniami interfejsu człowiek-maszyna. W GT Concept wszystko jest podporządkowane czerpaniu przyjemności z emocjonującej jazdy. Dwa sportowe fotele przylegają do ciała jak szyty na miarę sportowy kombinezon. Kierownicę i pedalierę można regulować elektrycznie z milimetrową precyzją. Dolna krawędź szyby przebiega dokładnie na wysokości łokcia. Kolory i kształty tworzą perfekcyjną harmonię wnętrza, a przez panoramiczny dach widać pędzące po niebie chmury. Człowiek i maszyna zostali zespoleni.

Projektując Opla GT Concept, zrobiliśmy kolejny krok ku jeszcze większym emocjom i większej przyjemności z jazdy. Ten samochód odzwierciedla nasze obecne podejście i pozycję. Jesteśmy pewni naszych możliwości, ambitni, innowacyjni i każdym kolejnym modelem chcemy zdobywać coraz więcej klientów” — powiedział dyrektor generalny Opel Group, dr Karl-Thomas Neumann.

Najlepsze tradycje: GT Concept kontynuuje filozofię zaproponowaną w modelu Opel Experimental GT

Opel GT Concept idzie w ślady słynnego Opla Experimental GT. W 1965 r., na Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie, zaledwie rok po otwarciu pierwszego stdia projektowego prowadzonego przez europejskiego producenta samochodów, firma Opel zaprezentowała smukłe i wyraziste coupé, w którym zastosowano niezawodne rozwiązania techniczne z Kadetta B. Innowacyjność modelu nie wynikała jednak tylko z faktu, że był to pierwszy samochód koncepcyjny europejskiego producenta. GT mógł poszczycić się wieloma nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak chowane reflektory czy smukła i pozbawiona zbędnych ozdób sylwetka o doskonałych proporcjach. Bezkompromisowa koncepcja autorstwa Erharda Schnella miała służyć jednemu celowi: zaprezentowaniu możliwości stylistycznych firmy. Reakcje publiczności były jednak tak entuzjastyczne, że seryjny Opel GT trafił do salonów sprzedaży już trzy lata później. Reszta jest historią — historią sukcesu i motoryzacyjnej legendy.

W modelu GT Concept firma Opel ponownie prezentuje swoje pionierskie zacięcie. Dynamikę samochodu symbolizuje czerwona linia dzieląca nadwozie w poziomie i podkreślająca jego proporcje. Wyraziste czerwone przednie opony — zamontowane na obręczach z odważnym motywem wrotek — nawiązują także do motocykla Opel Motoclub 500, który w swoim czasie (1928 r.) również był awangardowym pojazdem, wyposażonym w czerwone ogumienie. Poza tym Opla GT Concept niewiele łączy z przeszłością. Długa pokrywa silnika, brak klapy bagażnika, podwójny wydech z centralnie umieszczoną końcówką oraz oczywiście nazwa odwołująca się do oryginalnego GT — oprócz tych cech samochód nie ma żadnych detali retro.

Zaprojektowaliśmy GT Concept, aby zawrzeć w nim odważnego i wywołującego emocje ducha marki Opel. Ten dynamiczny i pełen innowacyjnych rozwiązań samochód o muskularnej sylwetce nawiązuje do naszych wspaniałych tradycji, które zamierzamy kontynuować. W 1965 r. w firmie Opel powstał Experimental GT — pojazd nowoczesny pod każdym względem, o równie bezkompromisowych kształtach. Oczywiście trudno jest na nowo wymyślić kultowy model, ale tak jak Experimental GT był awangardowy w swoim czasie, tak dziś jego odpowiednikiem jest GT Concept — absolutnie czysty i minimalistyczny, a jednocześnie śmiały i bezkompromisowy. To coupé w imponujący sposób ilustruje ciągły rozwój naszej stylistycznej koncepcji — rzeźbiarskiego artyzmu połączonego z niemiecką precyzją” — powiedział Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania w Europie.

Najważniejszą innowacją w Oplu GT Concept są duże drzwi ze zintegrowanymi bocznymi oknami i płynnym przejściem między taflą szkła a powierzchnią lakierowaną. Zarówno kierowca, jak i pasażer mogą dostać się do zaskakująco przestronnego wnętrza po naciśnięciu panelu dotykowego sterującego elektrycznie otwieranymi drzwiami, zintegrowanego z czerwoną linią dachu. W środku jest dość miejsca nawet dla wysokiego kierowcy. Po otwarciu drzwi mocno zachodzą na przednie nadkola. Ten oszczędzający miejsce i opatentowany sposób mocowania drzwi umożliwia ich otwarcie pod dużym kątem, co jest szczególnie przydatne na zatłoczonych parkingach. Kompaktowy sportowy koncepcyjny pojazd został więc zaprojektowany z myślą o eksploatacji w mieście. Dwie kamery zamontowane za nadkolami zapewniają dobrą widoczność w czasie jazdy ulicami miasta. Obraz z kamer jest wyświetlany na dwóch monitorach z lewej i prawej strony kokpitu. W ten sposób wyeliminowano jednocześnie boczne lusterka i martwe pola. Szyba czołowa przechodzi w szklany panoramiczny dach, przez który można podziwiać widoki — podobnie jak w czasie jazdy samochodem z nadwoziem targa ze zdejmowanym dachem.

Prawdziwie sportowy samochód: silnik za przednią osią, turbodoładowanie i napęd na tylne koła

Pod rozłożystą maską kryje się zespół napędowy GT Concept: podobnie jak w pierwszym Oplu GT oraz kultowym amerykańskim sportowym modelu Corvette produkowanym przez firmę GM silnik jest umieszczony centralnie za przednią osią. Dzięki temu środek ciężkości pojazdu znajduje się nisko i blisko środka geometrycznego, co jest idealną konfiguracją zapewniającą sportowe właściwości jezdne i doskonałą dynamikę na zakrętach. Opel GT Concept jest wyposażony w mocny, trzycylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 1 litra, oparty na ultranowoczesnej, zbudowanej w całości z aluminium jednostce stosowanej w modelach ADAM, Corsa i Astra. W sportowym samochodzie ten wyjątkowo oszczędny silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 107 kW/145 KM rozwija maksymalny moment obrotowy 205 Nm (wartości zużycia paliwa dla Opla GT Concept nie są jeszcze dostępne). Moc wsparta turbodoładowaniem jest przenoszona na tylną oś z mechaniczną blokadą mechanizmu różnicowego za pośrednictwem sekwencyjnej sześciostopniowej przekładni obsługiwanej manetkami przy kierownicy. Opel GT Concept ma więc tradycyjny tylny napęd, tak ceniony przez ortodoksyjnych pasjonatów samochodów sportowych. Osiągi dwumiejscowego pojazdu o masie nieprzekraczającej 1000 kilogramów również ich nie zawiodą. GT Concept przyspiesza od 0 do 100 km/h w niespełna 8 sekund i rozpędza się do 215 km/h.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!