Ostatnie testy nowego Porsche 911

LeadPhoto Ostatnie testy nowego Porsche 911
Nowe Porsche 911 jest już naprawdę blisko - ósma generacja klasycznego samochodu sportowego pojawi się na europejskim rynku na początku 2019 r. Przedtem prototypy modelu po raz kolejny rozkręcają obroty swoich silników, aby ukończyć finałowy program testów przeprowadzany w różnych zakątkach świata – program, który poddaje nowe auta sportowe ogromnym obciążeniu. Przemieszczają się one pomiędzy strefami klimatycznymi z różnicą temperatur wynoszącą nawet 85 stopni Celsjusza, sprintem pokonują zmiany wysokości sięgające ponad 4 km, znoszą korki w wielkich miastach i ustanawiają nowe wyniki na torach. Po wszystkim każdy element samochodu musi działać równie niezawodnie, co na początku.
Content

Testy we wszystkich warunkach
Poza niezrównanymi osiągami to użyteczność na co dzień zawsze sprawiała, że 911 było klasą samo dla siebie" – skomentował Andreas Pröbstle, menedżer projektu kompletnego samochodu 911. „Właśnie dlatego testujemy samochód we wszystkich warunkach, przy każdej pogodzie i w każdym regionie. Zespół napędowy musi zachowywać się w nienaganny sposób – tak samo jak płyny, systemy, procesy użytkowania i wyświetlacze. To jedyny sposób, dzięki któremu możemy być pewni, że samochód jest zdolny bezbłędnie przejechać przez wszystkie regiony świata – dodał. 

Sprawdzian dla systemów
W pierwszej kolejności testy skupiają się na tradycyjnie najważniejszych obszarach eksperckich Porsche, takich jak podwozie i silnik, które zostały w dalszym stopniu udoskonalone – zarówno celem podniesienia osiągów, jak i wygody na co dzień. Dodatkowo przewidziano testy funkcjonalne i obciążeniowe całkowicie nowej koncepcji obsługi w kokpicie, a także instrumentów oraz wyświetlaczy. Również nowe systemy wspomagające kierowcę i poszerzony zakres łączności muszą sprostać wyzwaniom, jakie stawia intensywny maraton testowy: usługi Porsche Connect różnią się zależnie od kraju, dlatego testowanie ich działania i funkcjonalności wymaga dużych nakładów.

Praca na różnych paliwach
W regionach o gorącym klimacie, takich jak państwa Zatoki Perskiej na Bliskim Wschodzie czy Dolina Śmierci w USA, klimatyzacja, zarządzanie temperaturą i przebieg procesu spalania muszą zaliczyć testy funkcjonalne w temperaturze nawet 50 stopni Celsjusza. Wewnętrzne komponenty nie mogą się rozszerzać, kurczyć ani hałasować, gdy zostaną np. wystawione na intensywne nasłonecznienie. W Finlandii, w temperaturach rzędu -35 stopni Celsjusza, harmonogram testów obejmował m.in. uruchamianie silnika na zimno, skuteczność ogrzewania i klimatyzacji, poziom przyczepności, prowadzenie i zachowanie podczas hamowania, a także szybkość reakcji systemów kontroli dynamiki jazdy. Kręte, wymagające drogi w europejskim obszarze koła podbiegunowego oferują optymalne warunki do testowania sportowego samochodu. W ramach testów wytrzymałościowych egzemplarze nowej „911" trafiły też do Chin, na tamtejsze tory wyścigowe i publiczne drogi, z typowym dla tego kraju natężeniem ruchu, jak również udowodniły, że potrafią niezawodnie pracować na paliwach o odmiennych właściwościach.

Testy na Nürburgringu
Stałym punktem rygorystycznego programu testowo-rozwojowego Porsche jest Nürburgring. Silnik, przekładnia, hamulce i podwozie – to wszystko musiało udowodnić swoje kompetencje na tym wymagającym torze, zlokalizowanym w rejonie gór Eifel. We Włoszech pojazdy testowe jeździły wokół szybkich pętli toru Nardò, gdzie skupiano się nie tylko na prędkości maksymalnej, ale także na chłodzeniu i prowadzeniu. Najniższy punkt w trakcie testów wytrzymałościowych przedprodukcyjne auta osiągały w Dolinie Krzemowej – było to około 90 m poniżej poziomu morza; z kolei rzadkie powietrze na szczycie Mount Evans w Kolorado (4300 m n.p.m.) stanowiło wyzwanie dla doładowania biturbo oraz układu paliwowego. Do chwili ukończenia testów nowe „911" pokonały łącznie dystans około 3 milionów kilometrów.

Znaczny przebieg
Mniej efektownym, choć nie mniej ważnym punktem programu są zorientowane na klienta codzienne próby na publicznych drogach w miastach i wsiach całych Niemiec. Także podczas tego etapu kierowcy pojazdów testowych pokonują znaczne przebiegi. Cel: zagwarantowanie trwałości i codziennej wygody kompletnego samochodu oraz jego układów – tak aby ósma generacja ikony sportowych aut kontynuowała tradycję i okazała się najlepszą „911" wszech czasów.

 

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!