Porsche dalej inwestuje w start-upy

LeadPhoto Porsche dalej inwestuje w start-upy
W ciągu najbliższych 5 lat Porsche zwiększy swoje łączne inwestycje w aktywności typu venture capital o 150 mln euro. Celem Porsche Ventures jest wczesna identyfikacja oraz zyskanie dostępu do nowych trendów, technik i modeli biznesowych. Działania inwestycyjne podejmowane przez Porsche Ventures po części bazują na dotychczasowych inwestycjach firmy w start-upy.
Content

Inwestycje w przyszłościowe rozwiązania
Jako inwestor strategiczny Porsche skupia się na inwestycjach w modele biznesowe powiązane z doświadczeniem klienta, mobilnością oraz cyfrowymi aspektami życia, a także z przyszłościowymi technikami, takimi jak sztuczna inteligencja, łańcuch bloków (blockchain) oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Poprzez działalność z zakresu venture capital producent samochodów sportowych stara się inwestować w nowe firmy, znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju.

Aby kontynuować sukces, którym cieszymy się w ostatnich latach, musimy zasadniczo zmienić nasz model biznesowy. Porsche od zawsze należało do pionierów branży motoryzacyjnej. Do tej pory rozwój innowacji odbywał się głównie na polu techniki i był mocno związany z naszymi kluczowymi dziś kompetencjami. Zmiany, które obecnie stają się niezbędne, w niektórych przypadkach wiążą się z tematami wykraczającymi poza główne obszary naszej specjalizacji – i dlatego musimy budować silny ekosystem z kompetentnymi partnerami – wyjaśnia Lutz Meschke, wiceprezes i członek zarządu Porsche AG ds. finansów oraz IT. 

Cyfrowe zarządzanie klasykami
Najnowsza inwestycja Porsche Ventures to mniejszościowy udział w berlińskim start-upie Gapless. Firma ta pozwala klientom na cyfrowe zarządzanie ich klasycznymi samochodami – włącznie z całą historią pojazdu – i udostępnianie tych informacji innym użytkownikom w bezpiecznym, chronionym formacie. Aby zaoferować tę usługę, start-up opracowuje rozwiązanie oparte na łańcuchu bloków, tworzone w celu utrzymania lub zwiększenia wartości kolekcjonerskich aut. Obecnie Gapless jest na etapie zakładania działalności i zatrudnia dziewięć osób.

Holograficzne ekrany
Ostatnio Porsche Ventures zainwestowało też w dynamicznie rozwijającą się firmę technologiczną WayRay. Ten start-up z Zurychu zajmuje się opracowywaniem i wytwarzaniem holograficznych rozwiązań w postaci ekranów head-up z funkcjami rozszerzonej rzeczywistości i pracuje nad możliwością harmonijnej integracji wirtualnych elementów z doświadczeniami z jazdy. Porsche kupiło udziały w WayRay jako strategiczny, główny inwestor w rundzie finansowania serii C. Łączna jej wartość wyniosła 80 mln dolarów. Ponadto producent samochodów sportowych z siedzibą w Stuttgarcie ma udziały – jako strategiczny inwestor – w start-upach Anagog, Miles oraz home-iX, a także w firmie Rimac, która działa w branży techniki motoryzacyjnej i buduje samochody sportowe. 

Akcelerator startupów 
Poza przeprowadzaniem bezpośrednich transakcji inwestycyjnych Porsche inwestuje w wybrane fundusze venture capital, m.in. e.ventures w Europie i USA oraz Magma i Grove w Izraelu. Firma należy też do grona członków platformy innowacji Startup Autobahn. W marcu 2018 r. oddział Porsche Digital razem z firmą Axel Springer zainicjował spółkę joint venture, której celem było uruchomienie programu akceleratora start-upów APX. 

W poszukiwaniu odpowiednich partnerów Porsche nie inwestuje jednak wyłącznie w start-upy. Oprócz transakcji zawieranych za pośrednictwem Porsche Ventures producent sportowych samochodów inwestuje w firmy o ugruntowanej pozycji, które za sprawą pionierskich technik także przyczyniają się do rozwoju mobilności.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!