Porsche przywraca do życia legendarny tor

LeadPhoto Porsche przywraca do życia legendarny tor
Pomyślnie zakończyła się renowacja kultowego toru o długości 12,6 km i platformy do badania dynamiki samochodów w Centrum Technicznym Nardò w Apulii (Włochy). Oficjalna ceremonia otwarcia zmodernizowanych torów ośrodka testowego, od 2012 r. prowadzonego przez międzynarodowego dostawcę usług inżynierskich Porsche Engineering Group GmbH z siedzibą w Weissach, odbyła się kilka dni temu.
Content

Inwestycja za 35 mln euro
Prace remontowe trwały siedem miesięcy, a łączna wartość przeprowadzonych inwestycji wyniosła 35 mln euro. To element strategii rozwojowej ośrodka testowego – jej celem jest, by klienci Nardò zawsze mieli do dyspozycji idealne warunki do testowania pojazdów przyszłości. Oprócz skomplikowanego wyasfaltowania renomowanego toru kołowego zamontowano innowacyjny system balustrad, opracowany przez Porsche Engineering specjalnie na potrzeby testowania pojazdów przy wysokiej prędkości. Prace obejmowały również całkowitą renowację platformy do badania dynamiki samochodów o powierzchni 106 tys. metrów kwadratowych.

Dzięki modernizacji torów w strategicznym rozwoju Centrum Technicznego Nardò nastąpił zdecydowany postęp – mówi Malte Radmann, prezes zarządu Centrum Technicznego Nardò i dyrektor zarządzający Porsche Engineering. „Ośrodek ten od zawsze był jedyny w swoim rodzaju, a teraz bardziej niż kiedykolwiek stanowi podstawę strategii rozwoju Porsche i działań związanych z testowaniem pojazdów w całym przemyśle motoryzacyjnym".

W trosce o lepszą przyszłość
Rozwój ośrodka testowego w Nardò nieustannie trwa. Chcemy, aby nasi klienci mogli testować tu mobilność jutra – powiedział Antonio Gratis, dyrektor zarządzający Centrum Technicznym Nardò. Już dziś na terenie ośrodka można testować aktualne i przyszłe trendy w rozwoju motoryzacji, np. szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych, najnowsze systemy wspomagania kierowcy oraz usługi łączności i autonomicznej jazdy. Antonio Gratis dodaje: „W przyszłości planowane są kolejne etapy rozbudowy i modernizacji (ośrodka). Ponadto w ramach dalszego rozwoju chcemy promować wzrost całego lokalnego ekosystemu".

Ściśle tajne
Centrum Techniczne Nardò, z ponad 20 torami i obiektami zlokalizowanymi na powierzchni ponad 700 hektarów, wśród swoich klientów ma 90 firm motoryzacyjnych i zatrudnia obecnie ponad 150 osób. Ośrodek z okrągłym torem, zbudowany w 1975 r., oferuje szerokie możliwości testowania i przeprowadzania prób pojazdów w każdej fazie rozwoju. Unikatowa na całym świecie okrągła pętla toru wysokiej prędkości o długości 12,6 km powstała z myślą o usprawnieniu procesów badań i rozwoju, umożliwiając testowanie pojazdów w ekstremalnych warunkach. W całej swojej historii w Centrum Techniczne Nardò było miejscem znaczących testów, a szereg z nich zakończył się ustanowieniem nowych rekordów. Od 2012 r. ośrodek testowy jest prowadzony przez Porsche Engineering Group GmbH, spółkę w 100% zależną firmy Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG ze Stuttgartu. Porsche podkreśla, że usługi inżynierskie dla klientów zewnętrznych są podstawą tożsamości i istotną częścią niemieckiej marki, jednak opinia publiczna niewiele o tym wie – Porsche Engineering działa zgodnie z polityką ścisłej poufności, tak aby zawsze z najwyższą starannością chronić strategie produktów oraz identyfikację marek swoich klientów.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!