Rajd Dakar 2020 – dwie legendy Dakaru i dziewięć samochodów Mini na starcie w Arabii Saudyjskiej.

LeadPhoto Rajd Dakar 2020 – dwie legendy Dakaru i dziewięć samochodów Mini na starcie w Arabii Saudyjskiej.
W Rajdzie Dakar odbywającym się od 5 do 17 stycznia 2020 roku na Półwyspie Arabskim wystartuje w MINI JCW Buggy dwóch legendarnych kierowców Dakaru, a w sumie na starcie stanie dziewięć rajdówek marki. Rekordzista Dakaru Stéphane Peterhansel wraz z pilotem Paulem Fiuzą zawalczy o swoje 14. zwycięstwo w Rajdzie Dakar. Również dwukrotny zwycięzca i były mistrz świata w rajdach samochodowych Carlos Sainz oraz jego pilot Lucas Cruz stawiają na udoskonalone JCW Buggy oraz obsługę przez partnera Mini Motorsport, firmę X-raid. W MINI JCW Rally z napędem na wszystkie koła rywalizować będą między innymi Kuba Przygoński i jego pilot Timo Gottschalk oraz Orlando Terranova i Bernardo „Ronnie” Graue.
Content

Rajd Dakar 2020 obejmuje dwanaście etapów, których trasa przebiega na odcinku około 7500 kilometrów z Jeddah do Al-Quiddia przez saudyjską stolicę Rijad, gdzie zawodnicy będą mieli dzień odpoczynku. Około 5 000 kilometrów na pustyniach to odcinki specjalne.

Po czternaste zwycięstwo
Peterhansel wygrywał Dakar już trzynaście razy – sześć razy na motocyklu i siedem razy na czterech kółkach. Obejmuje to również pierwsze wspólne zwycięstwo MINI i X-raid w roku 2012 w Mini ALL4 Racing oraz obronę tytułu w kolejnym roku. W tym sezonie chciał po raz pierwszy wystartować w Rajdzie Dakar 2020 ze swoją żoną Andreą Peterhansel na prawym fotelu, która wcześniej odnosiła sukcesy jako pilotka rajdowa pod nazwiskiem panieńskim Mayer i pilotowała męża do zwycięstwa w Pucharze Świata FIA 2019 w rajdach terenowych. Musiała jednak zrezygnować ze startu ze względów zdrowotnych. Jej miejsce w kokpicie Mini JCW Buggy zajął Portugalczyk Paulo Fiuza.

„Jesteśmy oczywiście bardzo podekscytowani Dakarem w Arabii Saudyjskiej. Będzie to dla wszystkich nowe wyzwanie. Już kilka tygodni temu widziałem nowe krajobrazy i zupełnie inne trasy na rajdzie baja wokół Rijadu – bardzo szybkie, ale piękne. Już się na nie cieszę. Niestety nie mogę wystartować z Andreą, tak jak planowaliśmy. Ale Paula Fiuzę również znam od bardzo dawna. Zdaniem organizatorów tym razem nawigacja będzie bardzo skomplikowana i będzie odgrywać istotną rolę. Po ostatnim teście w Maroku jestem bardzo zadowolony z Mini JCW Buggy. Carlos i ja mamy bardzo zbliżone wyniki i mam nadzieję, że obaj mamy szansę zawalczyć o zwycięstwo w Dakarze” - mówi Stéphane Peterhansel.

Zgodnie z planem
Carlos Sainz, który przed przejściem do offroadu dwukrotnie zdobył z Toyotą mistrzostwo świata w rajdach samochodowych, wygrał Rajd Dakar w roku 2010 i 2018. „Jestem bardzo zmotywowany, bo przygotowania przebiegały całkowicie zgodnie z planem. Bardzo się cieszę na start 5 stycznia, na nowy kraj i nowe wyzwania, które nas czekają. Jestem tym bardzo podekscytowany i przekonany, że na tym rajdzie pojawi się kilka niespodzianek. W ciągu ostatniego roku ulepszyliśmy nasz samochód i mam nadzieję, że Stéphane i ja będziemy mocnymi zawodnikami” - dodaje Sainz.

Kuba Przygoński z nowym pilotem
Dla Kuby Przygońskiego, zwycięzcy Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych 2018, będzie to pierwszy Rajd Dakar z niemieckim pilotem Timem Gottschalkiem, który świętował zwycięstwo w Dakarze w 2011 roku. Przygoński i Gottschalk jeżdżą razem od wiosny 2019 roku i w ubiegłym sezonie w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych baja w MINI JCW Rally zajęli drugie miejsce za swoimi kolegami z zespołu Terranovą i Graue. Dwa kolejne Mini JCW Rally w zespole X‑raid prowadzą Władimir Wasiljew / Wytałyj Ewtechow i lokalny faworyt Yasir Seaidan z pilotem Aleksiejem Kuz'miczem. Aleksandr Dorosinskij i Oleg Upierienko startują w Mini ALL4 Racing. Poza zespołem X-raid podczas Rajdu Dakar 2020 na Mini JCW Rally stawiają także Dienis Krotow / Dmytryj Cyro i Vaidotas Žala / Saulius Jurgelėnas.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!