Inteligentne oświetlenie
Podstawowy warunek bezpieczeństwa pieszego na przejściu to dobra widoczność. To ważne, by kierowcy nawet w nocy byli w stanie z daleka dostrzec zarówno samo przejście, jak i osoby, które się po nim poruszają. Dlatego powstają aktywne przejścia dla pieszych, czyli takie, które dzięki czujnikom czy kamerom są w stanie wykryć obecność pieszego. Wtedy włączają się migające światła na asfalcie, tzw. kocie oczka, czy też ostrzegawcze światła zamontowane na znaku pionowym.
Innym rozwiązaniem są lampy uliczne zintegrowane z systemem kamer, dzięki czemu w momencie pojawieniu się pieszego na przejściu lepiej oświetlone stają się zarówno pasy, jak i osoba, która po nich przechodzi.
Nawierzchnia ma znaczenie
Zapobiegać wypadkom na przejściach dla pieszych można także poprzez zastosowanie odpowiedniej nawierzchni. Jeśli jezdnię w pobliżu „zebry” pokryje się antypoślizgowym materiałem, możliwe jest skrócenie drogi hamowania samochodu, co pozwala w porę zareagować nawet na nagłe wbiegnięcie pieszego na przejście. Takie rozwiązanie stosowane jest już w Polsce, m.in. w Legnicy.
Przejście i próg zwalniający w jednym
Coraz częściej przejścia dla pieszych projektuje się w taki sposób, aby zmusić kierowców do redukcji prędkości. Podwyższone przejścia dla pieszych stosowane już w wielu polskich miastach to rozwiązanie, które może budzić kontrowersje, ale przyczynia się ono do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Przede wszystkim kierowcy muszą znacząco zwolnić przed takim przejściem, a dodatkowo jest ono lepiej widoczne - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
A może trójwymiarowe pasy?
Jednym z najnowszych pomysłów na to, jak zwrócić uwagę kierowców na przejścia dla pieszych, jest malowanie pasów w taki sposób, aby wydawały się one trójwymiarowe. W tym roku taka wyjątkowa „zebra” powstała w Lidzbarku Warmińskim, choć na razie tylko na ścieżce rowerowej. Wcześniej rozwiązanie przetestowano m.in. na Islandii, niedawno przejścia dla pieszych w 3D powstały także w Paryżu.
Wystarczy respektować przepisy
Wszystkie nowoczesne rozwiązania mające zapewnić większe bezpieczeństwo pieszym nie byłyby potrzebne, gdyby kierowcy i piesi przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Kierujący pojazdem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia, a także ustąpić pierwszeństwa osobom, które się na nim znajdują. Pieszy również powinien uważnie obserwować sytuację na drodze – zarówno przed wkroczeniem na przejście, jak i w trakcie jego pokonywania – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.