Samochodem Nissana pojedziesz bez trzymania rąk na kierownicy

LeadPhoto Samochodem Nissana pojedziesz bez trzymania rąk na kierownicy
Nissan zaprezentował technologię wspomagania kierowcy, która umożliwia jazdę autostradową z nawigacją oraz jazdę jednym pasem ruchu bez trzymania kierownicy. Technologia oparta na systemie ProPilot zadebiutuje na japońskim rynku wraz z modelem Nissan Skyline jesienią 2019 roku.
Content

Do jazdy po autostradzie
Nowy system, umożliwiający jazdę odcinkiem autostrady – od wjazdu do zjazdu – wykorzystuje pokładową nawigację do sterowania samochodem zgodnie z ustaloną trasą na odpowiednio przystosowanych drogach. Po raz pierwszy system ten umożliwia także jazdę bez trzymania kierownicy, o ile kierowca nie zamierza zmieniać pasa ruchu. Aby skorzystać z tej funkcji, kierowca musi najpierw określić w systemie nawigacji miejsce docelowe i zaprogramować trasę podróży. Gdy samochód znajdzie się na autostradzie, sterowanie przejmuje nowy system. Po aktywacji na zaprogramowanej trasie system będzie pomagał kierowcy w przemieszczaniu się wielopasmową autostradą aż do następnego zjazdu na tej trasie. Pomoc dotyczy wyprzedzania oraz zmiany i opuszczania pasa ruchu.

Nie we wszystkich warunkach
Taka jazda jest jednak możliwa w obrębie jednego pasa, pod warunkiem, że kierowca obserwuje drogę przed pojazdem i jest gotowy do natychmiastowego przejęcia manualnej kontroli nad kierownicą, gdy wymagają tego warunki na drodze, sytuacja w ruchu drogowym lub pojazd. Funkcja jest także niedostępna w tunelach, do których nie dociera sygnał GPS, na drogach ekspresowych dwukierunkowych, na krętych drogach, w strefie punktów poboru opłat drogowych oraz w obrębie skrzyżowań dróg. Przed wjazdem na odcinek drogi, na którym jazda bez trzymania kierownicy jest niedostępna, system ostrzega kierowcę, aby mógł on płynnie przejąć manualną kontrolę na kierowaniem pojazdem.

W obrębie jednego pasa
Nowy system ProPilot umożliwia także jazdę bez trzymania kierownicy w obrębie jednego pasa ruchu. Kiedy pojazd zbliża się do rozwidlenia drogi lub gdy możliwe jest wyprzedzanie wolniejszego pojazdu, system – na podstawie informacji z systemu nawigacji i czujników monitorujących otoczenie w promieniu 360 stopni – oblicza odpowiedni czas na zjazd w odpowiednim kierunku lub na manewr wyprzedzania. Kierowca otrzymuje wskazówki akustyczne i wizualne, nakazujące mu położyć obie ręce na kierownicy i potwierdzić rozpoczęcie manewru specjalnym przełącznikiem.

Pół-automatyczne wyprzedzane
Aby zainicjować zmianę pasa ruchu, kierowca musi położyć obie ręce na kierownicy i włączyć kierunkowskaz. Pojazd zmieni pas, gdy system uzna, że jest to możliwe. Gdy po zakończeniu wyprzedzania system rozpozna możliwość powrotu na wcześniej zajmowany pas, ponownie pyta kierowcę o zgodę na wykonanie stosownego manewru.

Dane z wielu czujników
Samochód wykorzystuje dane z kamer, radarów, sonarów, GPS i map 3D w wysokiej rozdzielczości do ustalania w czasie rzeczywistym sytuacji w otoczeniu pojazdu w promieniu 360 stopni oraz precyzyjnego położenia pojazdu na drodze. Informacje te służą zapewnieniu płynności jazdy na poziomie odpowiadającym doświadczonemu kierowcy. System monitorowania w kabinie nieustannie sprawdza, czy kierowca skupia uwagę na drodze.

ProPilot od Nissana
System ProPilot w pierwszej wersji, umożliwiający jazdę autostradową bez zmiany pasa ruchu, zadebiutował w 2016 roku w minivanie Nissan Serena na rynku japońskim, gdzie model ten zdobył szerokie uznanie potwierdzone między innymi nagrodą za innowacyjność w ramach japońskiej edycji plebiscytu na samochód roku.

ProPilot (ProPilot Assist w USA) jest dostępny w kilku modelach Nissana oferowanych w różnych regionach świata, w tym w 100‑procentowo elektrycznym Nissanie LEAF oraz w modelach Qashqai, X‑Trail, Altima i Rogue.

Po drogach jeździ już ponad 350 000 samochodów marki Nissan wyposażonych w technologię wspomagania kierowcy ProPilot, stanowiącą solidną podstawę dla kolejnej generacji tego rozwiązania, czyli przeznaczonego na rynek japoński nowego systemu ProPilot 2.0.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!