Coraz lepiej rozwinięta koncepcja intermodalności w miastach pozwala szybko i komfortowo przemieszczać się za pomocą komunikacji miejskiej. Aby umożliwić mieszkańcom przesiadki do dogodnych środków transportu miejskiego miasta inwestują m.in. w parkingi Park & Ride oraz Bike & Ride. Na popularności zyskują teraz także parkingi Kiss & Ride.
Stworzenie spójnego systemu infrastruktury umożliwiającej mieszkańcom dogodne przesiadki do szybkich i komfortowych środków transportu miejskiego jest jednym z głównych elementów polityki miast w zakresie mobilności zrównoważonej. Parkingi Kiss & Ride mogą być, a w niektórych miastach w Polsce już są jednym ze sposobów na zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza że sukcesem okazały się istniejące już w wielu polskich miastach parkingi
Park & Ride oraz Bike & Ride, których liczba stale rośnie.
Strefy postojowe „Pocałuj i Jedź” powstają obecnie na całym świecie i umożliwiają kilkuminutowy postój kierowcom odwożącym pasażerów przesiadających się do komunikacji miejskiej (węzły komunikacyjne czy stacja metra) lub odbierającym pasażerów. Parkingi mają ułatwić podwiezienie pasażerów w dogodne miejsce bez konieczności szukania miejsca parkingowego w zazwyczaj zatłoczonych częściach miast, a także pozwalają uniknąć mandatu za parkowanie w niedozwolonym miejscu. W Polsce parkingi Kiss & Ride posiadają już m.in. Warszawa, Kraków i Poznań, a Gdynia i Toruń planują je stworzyć w najbliższym czasie.
Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii. Miasta startujące w konkursie ECO-MIASTO 2016 w kategorii mobilność zrównoważona: Bielsko-Biała, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Legnica, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Puławy, Rzeszów, Sopot, Toruń, Wrocław.