Studenci odtworzyli półgąsienicowy pojazd Citroëna

LeadPhoto Studenci odtworzyli półgąsienicowy pojazd Citroëna
Właśnie zakończyła się rozpoczęta w 2016 roku rekonstrukcja Złotego Skarabeusza (Scarabée d’Or), półgąsienicowego pojazdu Citroëna, który w 1922 roku jako pierwszy w historii przejechał Saharę. 13 maja w Muzeum Historii Techniki w Paryżu zaprezentowana została replika samochodu. Wiernie odtworzony przez licealistów i inżynierów stażystów pojazd półgąsienicowy od czerwca stanie się atrakcją obchodów stulecia Citroëna, a w lipcu zostanie zaprezentowany podczas „Zlotu Stulecia”.
Content

Partnerem Citroën
Citroën był partnerem tego edukacyjnego projektu historycznego i przyczynił się do jego realizacji na wiele sposobów: użyczył samochód (model K1, typ HP B2, który jako pierwszy przejechał Saharę w grudniu 1922 roku), zapewnił wsparcie finansowe, techniczne i logistyczne, zapewnił relacje w mediach i był głęboko zaangażowany w projekt, co pozwoliło rozpocząć i nadać tempa rekonstrukcji Złotego Skarabeusza. Oprócz rekonstrukcji samochodu, celem było zaprezentowanie „nowego” Złotego Skarabeusza u boku zabytkowego egzemplarza podczas obchodów stulecia marki w 2019 roku.

100 lat historii
„W roku obchodów stulecia Citroëna, odbudowa Złotego Skarabeusza wkroczyła w zupełnie nowy wymiar. To projekt, który doceniłby sam André Citroën. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy wesprzeć i być częścią tego nowego projektu edukacyjnego, którego celem było zbudowanie wiernej repliki oryginału tego półgąsienicowego pojazdu. Mimo stu lat, które dzielą twórców obu tych pojazdów, kieruje nimi ta sama pasja! Zapraszamy na wydarzenie organizowane dla uczczenia stulecia Marki, by mogli je Państwo zobaczyć na własne oczy: w połowie czerwca w Paryżu podczas wystawy pod gołym niebem, a potem w lipcu w le Perche podczas Zlotu Stulecia” – powiedziała Linda Jackson, dyrektor generalna Citroëna.

Rekonstrukcja Złotego Skarabeusza rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku. Po zaprezentowaniu go na stoisku Citroëna podczas Salonu Rétromobile w lutym 2017 roku, projekt został wystawiony w Muzeum Historii Techniki z okazji Festiwalu Naukowego w październiku tego samego roku.
Z tej okazji inny pojazd półgąsienicowy Citroëna, „Srebrny Półksiężyc” został zaprezentowany w wirtualnym muzeum marki na stronie Citroenorigins.pl

Niezwykły samochód, niezwykli ludzie
Prezentacja repliki Złotego Skarabeusza przez uczestników projektu i ich partnerów jest okazją do podzielenia się szczegółami i anegdotami dotyczącymi realizacji projektu rekonstrukcji, który zgromadził 160 studentów i uczniów oraz 40 nauczycieli niewątpliwie dzielących tę samą pasję co zespół, któremu udało się przejechać Saharę w 1922 roku. To również okazja odkrycia na nowo zespołu André Citroëna, do którego należało 10 osób i… pies, Flossie… który stał się inspiracją dla karykaturzysty Hergégo do narysowania psa Milou, towarzysza przygód Tintina.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!