Toyota opracowała świecącą podsufitkę

LeadPhoto Toyota opracowała świecącą podsufitkę
Toyota Boshoku Corp. stworzyła świecącą tkaninę do wykończenia wnętrza samochodów. Materiał jest utkany z optycznego włókna, które emituje światło w dowolnym wybranym kolorze.
Content

Technologia LED
Źródłem światła w nowo opracowanym materiale są maleńkie diody LED w podstawowych kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Dzięki temu kolor światła może być zmieniany według upodobań pasażerów. Rozwiązanie to może mieć także praktyczne zastosowania – na przykład czerwony kolor podsufitki może sygnalizować niebezpieczeństwo bądź sytuacje awaryjne. 

Materiał może być używany do pokrywania wewnętrznej strony drzwi lub sufitu. Toyota Boshoku uważa, że doskonale pasuje on do aut klasy premium – samochodów Lexusa oraz najwyżej pozycjonowanych, europejskich modeli Toyoty. Firma planuje wprowadzić nowe rozwiązanie do masowej produkcji w 2020 roku.

Rozwój technologii produkcji
Włókno optyczne przesyła światło przez cienką jak włókno rurkę ze szkła lub plastiku. Światło jest emitowane dzięki odbiciom. Zbyt duże krzywizny spowodowałyby, że światło przemieszczałoby się z większą trudnością, powodując niestabilność emisji. 

„Użyliśmy własnej, innowacyjnej techniki tkania na osnowie z włókien optycznych w taki sposób, żeby zapobiec ich nadmiernemu zginaniu” – relacjonuje Toyota Boshoku. 

Toyota Boshoku opracowała specjalną maszynę tkacką do produkcji tkaniny LED, która naciąga włókna optyczne i splata je z nićmi w taki sposób, aby pozostały możliwie jak najbardziej rozprostowane. Teraz celem firmy jest obniżenie kosztów produkcji przez zwiększenie wydajności innowacyjnych krosien.

Innowacyjne maszyny tkackie – nawiązanie do genezy Toyoty
Wynalazek Toyota Boshoku nawiązuje do początków firmy Toyota sprzed prawie 100 lat. W 1924 roku Sakichi Toyoda wynalazł automatyczne krosno Toyoda Model G, dzięki któremu protoplasta rodziny Toyodów mógł założyć własne przedsiębiorstwo. Sprzedaż patentu na automatyczne krosno brytyjskiej firmie dało Toyodzie kapitał początkowy na uruchomienie przedsiębiorstwa produkującego samochody.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!