USA okazało się łaskawe dla EKS Audi Sport

LeadPhoto USA okazało się łaskawe dla EKS Audi Sport
W pierwszej edycji Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA rozegranej w USA, EKS Audi Sport po raz siódmy w tym sezonie znalazło się w najlepszej trójce wyścigu. Obaj kierowcy czterech pierścieni, za sterami swych Audi S1 EKS RX quattro, przy temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza, zakwalifikowali się w Austin do finałowej szóstki. Norweg Andreas Bakkerud zakończył wyścig na miejscu trzecim, podczas gdy jego kolega z zespołu, Mattias Ekström, był na miejscu piątym.
Content

Obaj zawodnicy teamu EKS Audi Sport, po drodze do finału zaliczyli mocne występy już w wyścigach eliminacyjnych. Po pierwszym dniu właściciel zespołu Mattias Ekström był na pozycji drugiej, wygrał trzecią rundę kwalifikacyjną, a w niedzielę również półfinały. Do finału wszedł też Andreas Bakkerud – wcześniej zaliczył świetne czasy w rundach kwalifikacyjnych, a w półfinale był trzeci. W decydującym wyścigu, w finałowej szóstce, Norweg, przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza i przy wysokiej wilgotności, linię mety minął jako trzeci, mając przed sobą dwóch kierowców Volkswagena, Johana Kristofferssona i Pettera Solberga.

Sukces i porażka
Jestem bardzo zadowolony z miejsca na podium, bo ten weekend był bardzo ciężki. We wszystkich rundach kwalifikacji startowałem z trudnego, zewnętrznego pasa. Wraz z całym zespołem EKS Audi Sport robiliśmy wszystko, by moją pozycję przekuć w sukces – wyjaśnia Bakkerud. Niestety, nie byliśmy w stanie wygrać z Volkswagenami. Pomimo tego to był zaszczyt, walczyć z najlepszymi kierowcami świata. Gorące gratulacje dla Johana Kristofferssona, który już teraz zapewnił sobie tytuł Mistrza Świata w Rallycrossie. Nie mogę się już doczekać kolejnego wyścigu, w Buxtehude, gdzie będę walczył o tytuł Wicemistrza, mając jako przeciwników Mattiasa Ekströma, Pettera Solberga i Sébastiena Loeba.

Mattias Ekström nie był zadowolony z finałowego wyniku. Po wygranej w półfinale, Szwed wystartował do decydującego wyścigu z pierwszego rzędu. Stracił jednak cenne sekundy w stłuczce z Timmym Hansenem i linię mety minął jako szósty. Hansen otrzymał jednak karę czasową, co pozwoliło Ekströmowi wskoczyć na miejsce piąte. Jestem bardzo rozczarowany, że nie stanąłem na podium. Walczyliśmy ostro w finale, ale nie zdobyliśmy zbyt wielu punktów – mówi Ekström, cały czas broniący drugiej pozycji w klasyfikacji Mistrzostw Świata.

Audi jedzie teraz na drugim miejscu w tabeli z USA wprost do Niemiec, gdzie już za dwa tygodnie, 13 i 14 października, na torzez Estering nieopodal Hamburga rozegrana zostanie jedenasta, przedostatnia runda tego sezonu Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA.

Mistrzostwa Świata w Rallycrossie FIA 2018 – runda 10, Austin – wyniki finału
- Johan Kristoffersson (S) Volkswagen 3 min. 31,118 sek.
- Petter Solberg (N) Volkswagen +0,600 sek.
- Andreas Bakkerud (N) Audi +1,695 sek.
- Sébastien Loeb (F) Peugeot +2,323 sek.
- Mattias Ekström (S) Audi +8,069 sek.
- Timmy Hansen (S) Peugeot +9,836 sek.

Klasyfikacja kierowców Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA 2018 (po 10 z 12 wyścigów)
- Johan Kristoffersson (S) Volkswagen 281 punktów
- Mattias Ekström (S) Audi 204 punkty
- Petter Solberg (N) Volkswagen 202 punkty
- Andreas Bakkerud (N) Audi 200 punktów
- Sébastien Loeb (F) Peugeot 195 punktów

Klasyfikacja zespołowa Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA 2018 (po 10 z 12 wyścigów)
- PSRX Volkswagen Sweden 483 punkty
- EKS Audi Sport 404 punkty
- Team Peugeot Total 358 punktów

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!