Nie od dziś wiadomo, że kobiety przywiązują bardzo dużą uwagę, często większą niż mężczyźni, do bezpieczeństwa. Dlatego też swoje kroki chętnie kierują po duże, masywne auta. Nic więc dziwnego, że ich wybór bardzo często pada właśnie na SUV-y. Dzięki większym rozmiarom samochody tego typu dysponują dłuższą strefą zgniotu, która lepiej chroni osoby znajdujące się we wnętrzu. Nie jest to jednak jedyna zaleta przestronnego nadwozia. W SUV-ach siedzi się wyżej, więc można łatwiej i szybciej dostrzec zbliżające się zagrożenie i odpowiednio mu zapobiec.
Kierowca nie musi być jednak jedynym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo swoje i pasażerów. W niektórych SUV-ach dodatkowo wspomagają go zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego. Za przykład weźmy tutaj Toyotę RAV4, auto umieszczone w 2016 roku przez zajmującą się zbieraniem danych firmę Experian na liście samochodów, które mają większą szansę na zainteresowanie kobiet. Popularną Toyotę można kupić z pakietem Toyota Safety Sense. W jego skład wchodzą m. in. układy wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych, ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy czy wykrywania zmęczenia kierowcy. W pakiecie znajduje się również aktywny tempomat, który dostosowuje prędkość do poprzedzającego samochodu, i automatyczne światła drogowe, które same przełączają się na światła mijania, aby nie oślepiać innych kierowców, i włączają się, gdy droga przed autem jest znowu pusta.
SUV-y kryją kolejne dwa asy w rękawie, a mówiąc dokładniej – w podwoziu. Bardzo często są dostępne w wersji z napędem na cztery koła, mają również większy prześwit niż zwykłe kompakty. Napęd przekazywany na obie osie sprawia, że lepiej radzą sobie na grząskich i śliskich nawierzchniach. To natomiast minimalizuje ryzyko niebezpiecznego i niewątpliwie stresującego poślizgu. Zmniejsza również szanse problemów z dojazdem na wakacyjny nocleg czy umówione spotkanie. Z kolei większy prześwit pomaga w pokonywaniu wysokich krawężników i ułatwia parkowanie. Żaden kierowca nie lubi odgłosu podwozia szorującego o podłoże i zaglądania pod spód auta dla oszacowania strat.
Na tym jednak nie kończą się zalety SUV-ów. Duże nadwozie łagodzi trud życia codziennego. Łatwiej jest sięgnąć po przedmioty znajdujące się w środku, zapiąć pasy na dziecięcym foteliku czy włożyć coś do bagażnika. Do SUV-a zmieści się więcej toreb i walizek niż do miejskiego malucha. Niektóre z aut tego segmentu wyposażono w udogodnienia jeszcze bardziej ułatwiające codzienne użytkowanie. Toyota RAV4 jest dostępna z inteligentnym kluczykiem i drzwiami bagażnika otwieranymi bezdotykowo. Dzięki temu po udanych zakupach nie jest konieczne stawianie toreb na ziemi, żeby otworzyć samochód i zapakować rzeczy do środka. Przy wyjeżdżaniu z parkingu monitor panoramiczny z systemem kamer 360° pokaże wszystkie przeszkody znajdujące się w pobliżu.
Życie przyzwyczaiło wiele kobiet do tego, że dobry wygląd i praktyczność nie zawsze idą ze sobą w parze. Na szczęście to nie dotyczy SUV-ów. Wiele aut tego typu zachwyca przechodniów i innych użytkowników drogi wyglądem. SUV o masywnej, dynamicznej sylwetce niewątpliwie zwraca uwagę i jest dobrą wizytówką. Trudno przy tym nie wspomnieć, że wysiadanie z SUV-a, szczególnie wtedy, kiedy ma się na sobie elegancką kreację i buty na wysokim obcasie, jest łatwiejsze. To kolejny dowód na to, że są na świecie rzeczy, które potrafią być piękne i praktyczne.
SUV-y uwiodły kobiety w stopniu, w jakim chciałby to zrobić niejeden mężczyzna. Zapewniają bezpieczeństwo, komfort, są praktyczne i świetnie wyglądają. W tym akurat przypadku chyba żaden z panów nie ma problemu ze zrozumieniem płci pięknej.