Porsche drukuje fotele kubełkowe

LeadPhoto Porsche drukuje fotele kubełkowe
Porsche rewolucjonizuje koncepcję sportowych siedzeń: firma prezentuje innowacyjną alternatywę dla konwencjonalnej tapicerki kubełkowego fotela – koncepcyjne studium „w pełni kubełkowego, dopasowanego do ciała fotela wyprodukowanego z użyciem druku 3D". Jego środkowa część, czyli poduszki siedziska i oparcia, jest częściowo wyprodukowana za pomocą drukarki 3D. W przyszłości klienci będą mogli wybierać spośród trzech poziomów twardości wyściółki fotela (twarda, średnia, miękka).
Content

„Fotel stanowi interfejs między człowiekiem a samochodem, jest więc istotny dla precyzyjnego, sportowego prowadzenia. Dlatego spersonalizowane, dostosowane do kierowcy wyściółki foteli od dawna są standardem w samochodach wyścigowych" – powiedział Michael Steiner, członek zarządu Porsche ds. badań i rozwoju. „Dzięki w pełni kubełkowym, dopasowanym do ciała fotelom produkowanym w technice druku 3D ponownie dajemy nabywcom seryjnych aut możliwość doświadczenia rozwiązań przeniesionych ze świata sportów motorowych". Poza ergonomicznym dopasowaniem, podobnym do tego, które można spotkać w motorsporcie, fotel ten wyróżnia się również unikalnym designem, niższą wagą, lepszym komfortem oraz pasywną wentylacją.

Warstwowa konstrukcja
W pełni kubełkowy, dopasowany do ciała fotel wyprodukowany przy pomocy druku 3D bazuje na lekkim, kubełkowym siedzeniu Porsche i ma konstrukcję warstwową: baza ze spienionego polipropylenu (EPP) jest tu połączona z oddychającą, komfortową powłoką składającą się z mieszanki materiałów na bazie poliuretanu; materiały te są wytwarzane przyrostowo – innymi słowy, na drukarce 3D. Zewnętrzną okładzinę koncepcyjnego fotela wykonano z materiału Racetex, który z myślą o funkcji wentylacji ma specyficzny, perforowany wzór. „Okienka" po bokach odsłaniają kolorowe elementy o strukturze plastra miodu, produkowane w technice druku 3D, i nadają siedzeniu niepowtarzalny design.

Dla modeli 911 i 718
Od maja 2020 r. w pełni kubełkowy, dopasowany do ciała fotel wyprodukowany przy pomocy druku 3D będzie dostępny w ofercie Porsche Tequipment jako fotel kierowcy dla modeli 911 i 718. Początkowo oferta zostanie ograniczona do 40 prototypowych siedzeń do użytku na torach wyścigowych w Europie, w połączeniu z sześciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Wrażenia użytkowników posłużą w dalszym procesie rozwoju. Kolejnym krokiem będzie dopuszczona do ruchu ulicznego wersja fotela w trzech różnych wariantach twardości i kolorach, dostępna fabrycznie w gamie Porsche Exclusive Manufaktur od połowy 2021 r. W dłuższej perspektywie, jeśli swoje zainteresowanie wyrazi wystarczająca liczba klientów, technika ta pozwoli zaoferować również rozwiązania w pełni spersonalizowane. Oprócz poszerzonej palety kolorów zostaną zaprojektowane i będą oferowane fotele dostosowane do indywidualnej budowy ciała użytkownika.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!