Porsche przedłużyło partnerstwo z Formułą 1

LeadPhoto Porsche przedłużyło partnerstwo z Formułą 1
W przyszłości markowy puchar Porsche nadal będzie służyć jako seria wspierająca dla Formuły 1: producent sportowych samochodów ze Stuttgartu przedłużył umowę z królową sportów motorowych na kolejne trzy lata. W rezultacie Porsche Mobil 1 Supercup i krajowe markowe puchary Porsche będą odbywać się w ramach Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA do 2022 r. włącznie.
Content

„Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować naszą bliską, wieloletnią już współpracę. Formuła 1 oferuje wyjątkową oprawę i niepowtarzalny klimaty. Ta fascynacja oraz duże znaczenie medialne tworzą idealny warunki dla naszej serii wyścigów" – wyjaśnił Fritz Enzinger, wiceprezes Porsche Motorsport.

Od początku
Porsche Mobil 1 Supercup jest częścią programu wsparcia Formuły 1 od czasów swojego debiutanckiego sezonu w 1993 r. W kalendarzu tego międzynarodowego markowego pucharu stale goszczą wyścigi na słynnych torach, takich jak belgijski Circuit de Spa-Francorchamps, Autodromo Nazionale Monza we Włoszech czy uliczny tor w Monako. Każdy kierowca startuje tu za kierownicą 485-konnego Porsche 911 GT3 Cup; pojazdy są technicznie identyczne, podobnie jak opony i paliwo, co gwarantuje wszystkim zawodnikom równe szanse.

Międzynarodowy puchar Supercup jest najwyższą spośród markowych serii wyścigów Porsche i stanowi idealną platformę szkoleniową dla utalentowanych kierowców wyścigowych. Earl Bamber, Jörg Bergmeister, Timo Bernhard, Michael Christensen, Kévin Estre, Richard Lietz, Sven Müller, Nick Tandy i Dirk Werner – każdy z nich „zabłysnął" właśnie w Supercup, a teraz należy do fabrycznej ekipy Porsche. W pucharze swój talent zademonstrowali również Młodzi Profesjonaliści Porsche: Matt Campbell, Matteo Cairoli, Mathieu Jaminet, Dennis Olsen oraz Thomas Preining. Philipp Eng i René Rast, dziś zawodowi kierowcy w DTM, wykorzystali tę serię jako trampolinę do świata profesjonalnych wyścigów samochodowych.

„W przyszłości Porsche Mobil 1 Supercup skoncentruje się na ośmiu europejskich rundach Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA. Podczas wielu innych imprez na całym świecie program wsparcia Formuły 1 wzbogacą nasze krajowe markowe serie wyścigów, prezentując Porsche w atrakcyjnym otoczeniu" – powiedział Michael Dreiser, dyrektor sprzedaży Porsche Motorsport.

Aż 30 lat
Przedłużenie umowy oznacza, że w 2022 r. Porsche Mobil 1 Supercup będzie świętować 30-lecie nawiązania współpracy z Formułą 1. Pierwsza runda markowego pucharu odbyła się przy okazji Grand Prix San Marino na torze Imola w 1993 r. „Cieszymy się, że o kolejne trzy lata przedłużamy nasze wieloletnie partnerstwo z Porsche. W ramach tego markowego pucharu odbywają się jedne z najbardziej spektakularnych wyścigów spośród wszystkich serii i mają znaczny wkład w to, co można zobaczyć podczas całego weekendu Grand Prix. Co więcej, od blisko 30 lat, w czasie których Porsche Supercup towarzyszy Formule 1, stanowi on doskonałą platformę startową dla wielu kierowców, którzy zapisali się w historii międzynarodowych wyścigów na wszystkich poziomach" – powiedział Ross Brawn, dyrektor zarządzający, Motorsport w Formule 1. Wyścigi Formuły 1® rozpoczęły się w 1950 r., a dziś są nie tylko najbardziej prestiżowymi zawodami sportu motorowego, ale i najpopularniejszą coroczną serią sportową na świecie. Mistrzostwa Świata Formuły 1 FIA 2019 trwają od marca do grudnia i obejmują 21 wyścigów w 21 krajach na pięciu kontynentach.

Debiut nowego Porsche 911 GT3 Cup będzie stanowić kolejny kamień milowy w historii Porsche Motorsport. Najnowsza generacja wyścigowego samochodu zostanie zaprezentowana w przyszłym roku, a w 2021 r. będzie wystawiana w serii Porsche Mobil 1 Supercup oraz w wybranych pucharach Carrera. Najliczniej produkowany wyścigowy samochód klasy GT na świecie startuje we wszystkich markowych pucharach Porsche. Od 1990 do 2019 r. producent sportowych aut zbudował w swoich macierzystych zakładach w Stuttgarcie łącznie 4 251 egzemplarzy Porsche 911 GT3 Cup, które następnie zostały przygotowane do udziału w wyścigach.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!