Steruj domem siedząc w samochodzie. Renault przygotowuje ciekawe rozwiązanie

LeadPhoto Steruj domem siedząc w samochodzie. Renault przygotowuje ciekawe rozwiązanie
Grupa Renault pracuje obecnie nad rozwiązaniem zapewniającym interakcję i automatyczną, bezpieczną wymianę danych między samochodem a inteligentnym wyposażeniem domu. Firma Otodo, która jest pionierem w branży systemów dla inteligentnych domów, zajmuje się interfejsem łączącym samochód i dom oraz jego zabezpieczeniem. Innowacyjna usługa jest docelowo przeznaczona dla wszystkich użytkowników samochodów marki Renault wyposażonych w system Easy Link, np. dla nowego ZOE, nowego Clio czy nowego Captura.
Content

System umożliwi nie tylko przesyłanie z domu poleceń do inteligentnego samochodu Renault za pomocą smartfona lub podłączonych do sieci urządzeń, żeby przygotować go do jazdy lub udostępnić wybraną trasę, ale przede wszystkim zapewni kontrolę domowych urządzeń z ekranu wbudowanego w deskę rozdzielczą samochodu.

Intuicyjne, automatyczne i bezpieczne rozwiązanie
Renault przekonuje, że system pozwala na bezpieczną automatyzację niektórych codziennych czynności – użytkownik może sterować z samochodu różnymi urządzeniami ekosystemu inteligentnego domu.

Ustawienia systemu można w prosty sposób zmieniać za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony. Najpierw użytkownik wybiera urządzenia podłączone do systemu inteligentnego domu i dodaje je do dostępnych scenariuszy oraz przypisuje do nich określone działania. Opcja „Leaving Home” pozwoli na przełączenie domu w tryb czuwania (np. przestawienie termostatu w tryb oszczędzania energii, spuszczenie rolet, wyłączenie świateł). Natomiast „Arriving Home” na „obudzenie” domowych urządzeń.

Następnie użytkownik wybiera odległość samochodu od domu, przy której dany scenariusz ma być mu proponowany. Inteligentny system zapewnia ciekawą usługę – użytkownik może jednym naciśnięciem na ekran dotykowy samochodu zatwierdzić scenariusz i automatycznie przesłać polecenia do urządzeń podłączonych do ekosystemu inteligentnego domu.

Jean-François Labal, odpowiadający w Grupie Renault za współpracę z partnerami, usługi i inteligentne samochody, tak komentuje nowy system „Samochód musi stanowić element naszego cyfrowego życia. Nasza usługa oferuje klientom innowacyjną możliwość połączenia urządzeń inteligentnego domu z samochodem i to w bezpieczny sposób. Zmiana ustawień jest bardzo intuicyjna, a korzyść podwójna – usługa podnosi komfort dzięki automatyzacji i pozwala lepiej kontrolować zużycie energii w szczególności poprzez możliwość sterowania oświetleniem i ogrzewaniem”.

Uniwersalna platforma
Grupa Renault powierzyła młodej firmie Otodo zadanie opracowania bezpiecznego interfejsu z uwierzytelnieniem użytkownika, zapewniającego połączenie między samochodem a inteligentnym wyposażeniem domu.


Od 2016 roku firma Otodo opracowała platformę technologiczną, która umożliwia zdalne sterowanie różnorodnymi urządzeniami i wyposażeniem domu w wielu krajach. Nowa aplikacja Otodo pozwoli na wykonywanie instrukcji wydawanych podczas jazdy samochodem.

„Nasza platforma umożliwiła Grupie Renault zaprojektowanie prostego i uniwersalnego połączenia pomiędzy inteligentnym samochodem i domem i to niezależnie od marki. System jest otwarty na różne technologie. Jutro ta platforma pozwoli każdemu z nas na codzienne sterowanie inteligentnymi urządzeniami prosto z samochodu” mówi Eric Denoyer, prezes Otodo.

Usługa opracowana przez Grupę Renault i Otodo będzie dostępna w ciągu 2020 roku. Jej prapremiera odbywa się na targach CES w Las Vegas, które trwają od 7 stycznia.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!