Toyota liderem WRC

LeadPhoto Toyota liderem WRC
Toyota zdobyła pierwsze i drugie miejsce w wyczerpującym Rajdzie Turcji i wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata. Trzecia z rzędu wygrana Otta Tänaka zapewniła mu awans na drugą pozycję w klasyfikacji kierowców. Do wyniku zespołu przyczyniło się także drugie miejsce na podium Jari-Mattiego Latvali.
Content

Maksymalny wynik
Tänak i Latvala zakończyli piątkowy etap na piątym i czwartym miejscu. W sobotę równa jazda pozwoliła im wysunąć się na prowadzenie. Na niedzielnych OS-ach obaj kierowcy nadal skutecznie unikali problemów. Tänak wypracował 22,3 s przewagi nad Latvalą, który ukończył rajd niemal o minutę szybciej niż zawodnik na trzecim miejscu.

Samochód Esapekki Lappiego został poważnie uszkodzony po tym, jak wypadł z drogi w sobotę rano i kierowca musiał przerwać udział w rajdzie. Mimo to Toyota zdobyła maksymalną liczbę 43 punktów w klasyfikacji producentów i wysunęła się na pierwsze miejsce. Przed ostatnimi trzema rundami sezonu zespół ma 5 punktów przewagi nad rywalem.

Powrót WRC do Turcji
Rajd Turcji pojawił się w kalendarzu WRC po raz pierwszy od 2010 roku. Zupełnie nowe odcinki specjalne na wymagających szlakach pokrytych żwirem i okruchami skał stanowiły wyzwanie dla wszystkich zespołów i samochodów, a zwłaszcza dla opon. Wiele samochodów zmagało się z problemami technicznymi, dlatego strategia Toyoty, by skupić się na niezawodności i unikaniu błędów, przyniosła świetne wyniki.

To pierwszy taki rezultat zespołu Toyoty, odkąd marka powróciła do Rajdowych Mistrzostw Świata w 2017 roku. Trzy wygrane jedna po drugiej to pierwszy taki przypadek od inauguracji nowej generacji samochodów WRC w ubiegłym sezonie.

Tänak drugi w klasyfikacji kierowców
Tänak zdobył 25 punktów za zwycięstwo i 3 dodatkowe punkty za trzecie miejsce w kończącym rajd Power Stage. To pozwoliło mu awansować na drugie miejsce w klasyfikacji kierowców, 13 punktów za liderem. Latvala ukończył Power Stage jako czwarty, co razem z drugim miejscem na podium zapewniło mu awans na piątą pozycję w tabeli kierowców, tuż za Esapekką Lappim.

Ten rajd był bardzo trudny. Od początku wiedzieliśmy, że wygra go nie najszybszy kierowca, ale najrozważniejszy. Byliśmy najbardziej konsekwentni i przejechaliśmy całą trasę bez żadnych problemów. Nasza wygrana to efekt ogromnego wysiłku całego zespołu, który zbudował bardzo mocny, odporny samochód. Mamy przed sobą szansę na tytuł mistrza i będziemy walczyć dalej– skomentował Ott Tänak prowadzący Yarisa WRC nr 8.

To fantastyczny wynik dla zespołu. Naszym celem było zdobycie pierwszego i drugiego miejsca, i wszystko poszło zgodnie z planem. Starałem się być rozsądny i nie popełnić żadnego błędu i udało mi się przez cały rajd jechać konsekwentnie. Dążymy do tego, żeby zdobyć mistrzostwo producentów, dlatego te punkty są bardzo cenne. Dalsza część sezonu będzie na pewno ekscytująca. Co do mnie, bardzo miło jest znowu stanąć na podium. Od Finlandii wszystko idzie coraz lepiej. Teraz postaramy się utrzymać ten trend– dodał Jari-Matti Latvala, kierowca Yarisa WRC nr 7.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji portalu!!